prosinec – Bled SL

Tři mrazivé prosincové dny jsme strávili u slovinského jezera Bled, kde se postaral o úspěch Kuba.

prosinec – Labe ČR

Začátkem prosince se Ondrovi podařil první kapr na sněhu a Petrovi parádně zbarvený lysec o váze 19,5kg.

listopad – Orlická přehrada ČR

Úžasná výprava Petra na zasněženou Orlickou přehradu ze které najdete video – *zde*

listopad – Svazová voda ČR

Splněný sen v podobě úlovku legendárního labského šupináče s přezdívkou Zorro na váze 24,7kg.

Za Exil Carplife Ondra

listopad – Svazová voda ČR

Po delší době se opět hlásím s několika dalšími úlovky.

Během října jsem kvůli nedostatku času nepodnikl ani jednu vycházku. A tak chuť, povodit si nějakého kapra, byla veliká. Začátkem listopadu jsem podnikl pár krátkých večerních vycházek. Snažil jsem se lovit aktivně a ryby hledat. Často jsem přehazoval, měnil místa a lovil na samotné popky, nebo na rozpustné boilies, které jsem si poslední dobou, při takto krátkých vycházkách velmi oblíbil.

Za Exil Carplife Tomáš

listopad – Svazová voda ČR

Bylo prvního listopadu a já se opět vydal k dolnímu Labi na dvoudenní výpravu. Přijíždím zhruba v poledne a pruty zavážím, jak na úspěšné místo z předchozí vycházky, tak na neúspěšné, dám mu ještě šanci. Šanci mi splatilo hned za pár hodin, kdy jsem u člunu vyháčkoval šupíka kolem 11kg a znovu položil, setmělo se a dostávám na stejný prut další jízdu. KOKpro doplněné o Pop Up Broskev – Butyric funguje prostě špičkově. Dojíždím nad rybu, zapínám čelovku a zjišťuji, že je téměř vybita. Kapr je na hladině a já ho ve špatném světle letmo zahlédnu a hned si říkám, že je to sakra velká ryba. Dalších 5 minut boje ho již nevidím a ani nikdy neuvidím, protože se mi úplně lacino, v žádném velkém tahu vypíná. Nechápu, nevěřím, nestalo se mi to více jak dva roky, co chytám s odpadávající zátěží. Bohužel je to realita a já dostávám zanedlouho náplast v podobě krásného šupináče 97cm 17,1kg. Za ranního světla se již nic neděje a já stejně odjíždím spokojený, i když červík v hlavě vrtá, co že jsem to vlastně ztratil.

Za Exil Carplife Ondra Křížek

říjen – Svazová voda ČR

Po dlouhých čtyřech měsících jsem se rozhodl, že zkusím u vody i přespat. Tělo to naštěstí zvládlo, za což jsem asi nejradši, ale pojďme se hezky od začátku věnovat lovu. Vyrazil jsem ráno k dolnímu Labe, kam jsem už nějaké denní výpravy v posledních týdnech podnikl. Často jsem měnil místa a tentokrát tomu nebylo jinak, rozhodl jsem se však pro úplně jiné místo, než doposud. Vytahuji člun z auta a přemýšlím, kam své montáže zavezu, celou dobu při tom pozoruji hladinu, jestli mi nějaký z kaprů alespoň trochu nenapoví, jelikož míst na položení nástrahy je zde nespočet. Nenapověděl a tak jsem musel dát na instinkt a předchozí zkušenosti. Nastražil jsem panáčka KOKpro s Pop Up Broskev a první prut odvezl na takové stálé místo, které mi zde přineslo mnoho úspěchů, za to s druhým prutem jsem zaexperimentoval a to se ukázalo jako ta nejlepší možná varianta, jelikož všechny kapry jsem zdolal právě na něj. Rozjezdilo se mi to opravdu parádně a já zdolal 7 kaprů s váhou 11 – 15,5kg.

Za Exil Carplife Ondra

říjen – Svazová voda ČR

Krásný lysec pro Jiřího.

říjen – Svazová voda ČR

Po úspěšném víkendu jsem plánoval další a to co nejdřív. Opět jsem vyrazil hned po práci a chtěl jsem na stejné místo, kde se mi minulé dařilo. Místo bylo prázdné a tak nebylo co řešit. Nad ránem to rozjel lysec 12kg, který mě trošku potrápil při focení. Přes den přijel Jirka, kterému se parádně dařilo na plovku a tak jsem obětoval jeden prut, kam jsem dal také plovku. No a co se potom dělo??? Vůbec nic, opět jsem byl marnej. Jeden prut jsem nechal s dortíkem, kde korpus tvoří KOKpro a třešnička je popka broskev-butyric. No a této kombinaci neodolal můj letošní třetí kapr přes 20kg. Kapr si celkem dost bral, že mi ani motor na plný výkon nestačil. Kapra jsem dojel až na druhé straně, kde na mě počkal a já ho jen podebral. Jak se říká, prostě přepálil začátek. Po obědě jsem to vše převezl a dál nové nástrahy. Nic se ovšem nepovedlo, až nad ránem se přišel rozloučit jeden šupináč 11kg. No a teď už zase plánuju, kdy se tam vrátím.

Za Exil Carplife Petr

říjen – Svazová voda ČR

Ahooj, tak vás opět zdravím s další zprávou. Nastal víkend a já mohl vyrazit k vodě. V pátek jsem v práci měl volno a tak sem vyrazil do Centra Prahy na Vltavu a udělal jsem dobře. Povedlo se mi docílit asi 15 záběrů. Byl to opravdu fajn den, i když ani jeden kapr nebyl na fotku. Ale to nevadí aspoň, že to bralo. Druhý den, v sobotu jsem se vydal opět k Vltavě, ale strašně pršelo. Chvilku jsem vydržel, ale pak jsem to zabalil. Bylo asi 10:00 dopoledne, sedím v autě a říkám si jestli nevyjedu někam na dolní Labe. Volám parťákovi Ondrovi, jestli to má smysl. Slovo dalo slovo a já frčel. Hodinka jízdy a byl jsem tam. Pod háčky jsem našil pop up BROSKEV-BUTRIC s novinkou PEPPER SQUID. Uběhlo půl hodinky a já mohl zdolávat kapra. Povedlo se!! Kapr něco okolo 10 kg. Kapra jsem pustil a pak to teprve začalo, následující 3 hoďky jsem měl opravdu co dělat. Další jízda a tentokrát od fakt hezké ryby. Nádhernej šupináč, kde si myslím, že okolo metru měl určitě a vážil rovných 16kg, pár rychlých fotek šup s ním zpátky. Oba pruty jsem přehodil a po nějaké hodince dostavám další záběr. Vzal jsem prut do ruky a hned na to se rozjel druhý prut, tak jsem si říkal, sakra zamotal se. A nezamotal. Na druhém prutu byl další kapr! Kapr si bral několik metrů vlasce a já nevěděl co mám dělat. Naštěstí i přes vázky se mi oba kapry podařilo podebrat! A co zaznělo ? Silný výkřik štěstí! Byl to nádherný den, kdy jsem zdolal opravdu nádherné kapry. Od Jara se mi nedařilo a tak jedna výprava na pár hodin zpravila celou sezónu. Měl jsem opravdu neskutečnou radost. Popky BROSKEV-BUTRIC se fakt povedly!!

Za Exil Carplife Jiří Moc

říjen – Svazová voda ČR

V první polovině října jsem začal dojíždět do míst, kde to mám nejraději a to k dolnímu Labi. Na nočku jsem si s mými zdravotními trably stále nevěřil a tak jsem jezdil pouze od rána do večera. Opět jsem hodně vsázel na Pop Up nástrahy a ulovil kapry na single Pop Up Broskev – Butyric u které jsem krmil sladkým Sweet Maplem. Postupně jsem však začal přecházet k mé srdcovce, řadě KOKpro, která mi v kombinaci s již zmíněnou oranžovou popkou dopomohla k největšímu šupináči 15kg. Místa jsem hodně střídal, užíval si podzim v jeho kráse a byl nesmírně šťastný, že téměř pokaždé odjíždím s fotografií hezkého úlovku.

Za Exil Carplife Ondra

září – Svazová voda ČR

Tak už tu konečně máme to chladnější období, kdy žloutne listí a ryby začínají chytat hezčí barvy. Přes léto jsem se věnoval více rodině a rybám jsem dál více klidu. Přesto jsem se doslova párkrát, dostal na noc k vodě, kde se mi bohužel moc nedařilo. Pořád jsem byl hlavou na úplně jiném úseku řeky a tak jsem tam už musel vyrazit. Nějaké místa jsem měl vybraná, ale v týdnu byl svátek a tak byl celkem velký problém najít něco volného. Něco volného bylo, tak jsem to rovnou zapíchl a vše nachystal. Jak už je zvykem, tak jsem opět zvolil boilie KokPro a jelikož nám slušně hráblo, tak zkoušíme popky. Parťákům se celkem daří, ale já jsem na ně prostě marnej a tak jsem zvolil panáčka s popkou broskev-butyric. Hned po hodině od zavežení neodolal dortíku krásný šupináč s váhou 18,4kg. Napálil to rovnou na koryto a při silném průtoku mi dával pěkně zabrat. Už teď ta výprava stála za to a to se mi druhý den nad ránem povedlo udělat dva záběry. Oba šupináči měli váhu okolo 11kg a to jeden z kaprů byl na samotnou popku.

Za Exil Carplife Petr

září – Svazová voda ČR

V druhé polovině září jsem stále chodil pouze na krátké vycházky k řece. Oranžovou Pop Up Broskev – Butyric jsem si oblíbil opravdu rychle a chtěl jsem ji doplnit o boilies, které není na masové bázi. Rozhodl jsem se pro řadu Sweet Maple, které jsem měl několik kilo doma. Objednal jsem si ji po francouzské výpravě, kde jsem na masovky tahal sumce za sumcem a musím říci, že se mi na první pohled zalíbila. Labským kaprů zřejmě také, protože jsem každý den udělal alespoň jeden záběr a mimo několik krásných šupináčů jsem po necelém týdnu opět zdolal černého, vrásčitého lysce. Je to až neuvěřitelné, osm let jsem po něm toužil a teď ho ulovím dvakrát v tak krátké době a na odlišném místě. Udělal mi znovu obrovskou radost.

Za Exil Carplife Ondra

září – Svazová voda ČR

Ahoj, posílám další fotky úlovků z konce září.

Tentokrát jsem k běžnému zákrmu Kokprem přidal i nějaké to kilčo kukuřice. Záběrů dost přibylo a mimo velkého množství menších kaprů se občas přimotal i nějaký slušnější, či amur, který mě taky potěšil. Nad háčkem se vždy vznášela popka broskev-butyric, kterou jsem občas doplnil i pár zrnky kukuřice.

Za Exil Carplife Tomáš

září – Svazová voda ČR

V září jsem upustil od všech svých zažitých standardů. Zdravotní stav mi neumožňoval být u vody přes noc či na více dní a tak jsem chodil na krátké vycházky, kde jsem se snažil být co nejefektivnější. KOKpro nadobro vystřídaly Pop Up nástrahy, kde jsem si nejvíce oblíbil oranžovou Broskev – Butyric, která mi přinesla nádherného lysce, kterého znám již dobrých osm let. Byla to vycházka, kde jsem se po čtyřech hodinách bez záběru přestěhoval na jiné místo, kde se mi rozhrčel naviják po necelých dvou hodinách. Souboj byl parádní a ryba na konci naprosto excelentní. Starý, černý a vrásčitý lysec, kterého jsem si vždy přál ulovit. Pro mě jedna z legend domácího úseku Labe, byla konečně má.

Za Exil Carplife Ondra

září – Svazová voda ČR

Další vycházky za kapry, během měsíce září, byly opět úspěšné. Ale chytání to nebylo vůbec jednoduché.

Extrémní aktivita neustále hladových tloušťů mi brnkala na nervy a donutila mě trošku změnit taktiku lovu. Pop up boilies nebylo nikdy mou oblíbenou nástrahou, ale teď se to pomalu začíná měnit. Ovocné, krásně vonící koule či dumbelesky, tlouště moc nelákají a tak se během skoro celého září staly mou nástrahou číslo jedna.

Nejvíce jsem si oblíbil příchuť broskev-butyric ve variantě 16x11mm.

Za Exil Carplife Tomáš

září – Svazová voda ČR

Vleklé zdravotní problémy mě přinutily přes léto rybaření úplně vypustit, ale začátkem září už jsem potřeboval přijít na jiné myšlenky a k vodě prostě musel. Vydal jsem se na náš domovský úsek řeky s tím, že u vody budu pouze pár hodin. Rozhodl jsem se tedy pro co nejefektivnější lov a vyměnil své oblíbené KOKpro za Pop Up nástrahy. Netrvalo to ani hodinu a na prutě mám prvního kapra, malého, ale udělal mi nesmírnou radost. Za další hodinu dostávám krásnou plynulou jízdu, kdy hned vím, že se jedná o slušnější rybu a také, že ano. Souboj si užívám a následné podebrání kapra jakbysmet, je to nádherný lysec o váze 15,5kg! Další dny už tak úspěšné nebyly, ale na to, jak malé chvilky u vody trávím, jsem velmi spokojený. Rybaření mi v tuhle chvíli je spíše velkým pomocníkem.

Za Exil Carplife Ondra

září -  Svazová voda ČR

Po dlouhé letní pauze, kterou jsem využil k lovu jiných druhů ryb, se mi zastesklo po kaprařině. Oprášil jsem pruty, vyhrabal poslední zbytky Kokpra a vyrazil na 12h k vodě. Dva záběry, dva kapři v podložce, takže spokojenost. A to kouzelné ráno s mlhovým oparem nad hladinou řeky, němělo chybu.

Za Exil Carplife Tomáš

červen – Moselle FR

Po své první rybářské návštěvě Francie, konkrétně legendárního ďáblova jezera, kdy jsme cestou projížděli okolo krásných říčních toků, mi bylo jasné, že se na některý z nich musí vydat. Netrvalo to dlouho a vymysleli jsme s přítelkyní plán na dovolenou, která bude z poloviny rybářská. V polovině června vyrážíme a první zastávkou je Štrasburk, kde jsme se podívali na úžasnou katedrálu, viděli v místní řece krmícího se kapra, krásnou labutí rodinku a přespali v hotelu. V poledne, v šílených vedrech, kdy rtuť teploměru dosahovala 40°C se pomalu přesouváme k řece Moselle, kde mám z map vytipovaná místa. Na jednom z nich zastavujeme a já se na první pohled do této řeky zamiloval, v místě, kde jsme lovili byla opravdu obrovská a úžasná jak nad hladinou, tak pod. Bylo tu opravdu nesčetně míst na položení montáže. Měl jsem před sebou dvě noci, pod háčkem klasicky oblíbené KOKpro a narazil jsem na problém v podobě sumců. Bylo jich tu opravdu mnoho a já ulovil čtyři.

Se zastávkou na Lac du Der jsme odjížděli směr Paříž, kde jsme strávili tři noci, které jsme si opravdu užili, Paříž byla nádherná. V hlavě mi vrtalo, co udělat jinak. Sladké nástrahy jsem u sebe neměl a tak jsem se rozhodl zvolit jiný úsek řeky. Ten mě po příjezdu také uchvátil, klid a nikde nikdo. Záběr na sebe nenechal dlouho čekat, ale byla to opět jen ta vousatá obluda. V noci ji následovaly další dvě. Záběry od sumců chodili jen z hlubších míst na jeden prut, proto jsem věřil ostatním, jenže jsem byl na úseku řeky s enormní lodní dopravou. Když si představíte nákladní lodě, které jezdí u nás na Labi, vynásobíte dvěma i včetně rychlosti jakou jezdily, dostáváte se na úroveň těchto Mosellských, které na rozdíl od našich, nerozlišují den s nocí, jezdí prostě pořád. Rozhodl jsme se proto přestěhovat na poslední noc do podjezí, mimo jejich plavební dráhu, kde už několik rybářů lovilo. Sil po celém týdnu moc nezbylo a tak už jsem člun nenafukoval, ale chytal jen z odhozu, bohužel neúspěšně. Za celou dobu mě nejvíce zarážela jedna věc, neviděl jsem žádnou kapří aktivitu na hladině a to, že koukáním do vody strávím hodně času.

Příště se na tuto řeku musím rozhodně lépe připravit, poznatků jsem nasbíral spousty a i včetně kapřího neúspěchu, jsme si tuto dovolenou s Janičkou skvěle užili.

Za Exil Carplife Ondra

červen – Svazová voda ČR

Je úterý ráno a já beru svoji psí kamarádku Beu na přesnočku k Labi. Je vždy celá natěšená, když vidí, že beru rybářské náčiní a jdeme do velkého auta. Já jsem nadšený také, protože mě to s ní na rybách baví ještě o něco více.

Času není zrovna mnoho a tak pruty zavážím do známých míst, Bea mi na člunu asistuje a sem tam nějaká kulička KOKpro mizí i jinde, než pod hladinou. Kolem 15h jízda, kterou jsem v takovém teple ani nečekal. Dojíždím nad rybu a nevěřím svým očím, je to lysec, který je snad vyšší jak delší, aby taky ne při parametrech 75cm 15,1kg! Neskutečná ryba, krásná a atypická.

Další záběr mám až za tmy, prut nad rybou pořádně ztěžkne a já znervózňuji. Když souboj trvá už moc dlouho a já rybu stále nedokážu odlepit ode dne, začínám si říkat, že je nejspíš něco špatně a bohužel se nemýlím. Je to sumec, kterého odhaduji na něco kolem 25kg a vypínám u člunu, protože se s mým dvoumetrákem nechci utopit. Chvíli po něm mi zvoní hlásič opět, tentokrát je to kapr, který mi ve vodě po dlouhém sumci až tak velký nepříjde, dokud jej nezvedám do člunu. Váha ukazuje rovných 20kg a já mám chuť si nafackovat, protože jsem měl tendenci ho pustit u člunu. Dvojka na začátku mi opět nedovolila rybu fotit pouze ve vodě a tentokrát za to děkuji, protože foto ve vodě se mi zrovna moc nepovedlo. Každopádně ryba naprosto nádherná, čistá a v parádní kondici. Bea mi opět přinesla štěstí a před odjezdem ještě zdolávám zhruba 12kg šupinu.

Za Exil Carplife Ondra

červen – Svazová voda ČR

Nastal začátek června a sezona dravých ryb byla za rohem. Využil jsem jednu z posledních možností a vyrazil na kapry alespoň na noc. Příjezd k vodě v pátek večer nevěstil nic dobrého. Obsazenost břehů mě donutila přesunout se na místo po vodě. A to i když už byl večer. Pruty jsem zavezl až kolem deváté hodiny. Ten den byl opravdu náročný. Dal jsem si večeři a chtěl jsem si jít lehnout. V tom přišla jízda! Po napínavém souboji zvedám do člunu největšího kapra letošního jara. Navážil jsem mu 21,5kg. Radost byla obrovská. Avšak zklamání přišlo, když nebylo rybu jak vyfotit. Leda na mobil. Naštěstí se pro mě obětoval kamarád Petr Rubeš a ještě před půlnocí dorazil k vodě s foťákem. Ryba si mezi tím odpočinula a my jí nafotili v plné síle.

Poslední víkend před zahájením sezóny dravců jsem se jel rozloučit s říčními kapry. První noc jsem byl bohužel bez ryby. Navíc mi pobyt u vody začal kazit člověk, který asi neměl žádnou soudnost a rozhodl se chytat velmi blízko. Rozhodnul jsem se o přesun. Naskládal jsem věci na člun a vyrazil několik kilometrů proti proudu. První záběr na novém místě přišel v noci a byl to kapr přes 12kg. Při ranní zavážce jsem si všimnul nebývalé aktivity v nejmělčích místech, kde nebyl zdaleka ani metr vody. Začal jsem montáže pokládat do mělčin a fungovalo to. Za ráno se povedli další 4 kapři, z toho největší 13,8kg. Rozloučení jsem mohl brát jako úspěšné. A teď hurá na sumce!

Za Exil Carplife Kuba

červen – Svazová voda ČR

Na přelomu května a června jsem se k Labi vypravil na tři dny. Chtěl jsem navázat na úspěch z minulé výpravy a tak jsem zvolil místo stejné a doufal, že zde kapři ještě budou a nerozprchli se opět někam jinam. Byli, jelikož mi první záběr přišel poměrně rychle a já u člunu odháčkoval šupíka kolem 8kg. Položil prut zpět na lovné místo, dokrmil kuličkami KOKpro a při cestě ke břehu jsem si v duchu říkal, že by byla sranda, kdybych měl rybu i na druhém prutu a očkem po něm koukal. Když jsem byl blíže, viděl jsem jak se ve vidličkách ohýbá a vlasec mizí pořádnou rychlostí. Tohle prostě nevymyslíš. Než jsem nad kapra dojel, byl už pořádně daleko po proudu a nedal mi rozhodně nic zadarmo. Byl to již vytřený metrový válečník s váhou 16,6kg! Byl jsem rád, že se mi opět podařilo chytit tak pěknou rybu a večer jsem u člunu pouštěl dalšího šupíka kolem 11kg.

Při svítání mě probudila aktivita jesenů a divil jsem se, že v té top době nepřišel žádný kapří záběr. Ten přišel až před desátou hodinou, kdy už bylo pěkné horko a opět to byla jízda jako z praku. Kapra dojíždím po dobrých 150m a po chvíli pod člunem vidím obrovské lysé tělo! Kapr si to namířil přímo do středu řeky v době, kdy se mi za zády objevila velká nákladní loď, která i když mě vytroubila, tak naštěstí objela a já si mohl tento nádherný exemplář zvěčnit na památku. Úžasný lysec vážil 21,6kg při 94cm a i když se poslední úlovky snažím už vůbec nebrat na břeh, u této ryby jsem pro jistotu udělal výjimku, vzal ji do podložky napuštěné vodou a zdokumentoval i na břehu. Až poté jsem si stavit postavil do metrové hloubky ve vodě a riskantní samospouští vyfotil kapra v přirozenějším prostředí. Je to ta nejhezčí vzpomínka na takto majestátný úlovek.

Za Exil Carplife Ondra

květen – Svazová voda ČR

Když jsem si na začátku května parádně zachytal, ani mě nenapadlo, že další úlovek na sebe nechá tak dlouho čekat. Sice jsem u vody nebyl tak často, jak bych si představoval, ale několik krátkých výprav jsem v květnu podnikl. Vždy jsem byl na místě o chvíli později, než bylo potřeba a kapři, kteří migrovali za třením, se mi vždy úspěšně vyhnuli, za to jelců jsem ulovil nespočet. Blížil se už konec měsíce a já mohl vyrazit na tři dny. První zvolené místo opět kýžený úlovek nepřineslo a jelikož jsem ve svém okolí ani žádné kapří otočení neviděl, rozhodl jsem se druhý den přestěhovat. Taktika na dalším místě byla jasná, nejdříve se pokusit zpozorovat nějakou kapří aktivitu a poté do místa umístit pruty. Nebylo to ani tak složité, protože tentokrát už jsem se trefil a kaprů v okolí jsem viděl hned několik a kolem 18h mi zabral první 13k šupináč. Jelikož jsem kapří aktivity viděl opravdu hodně, nebál jsem se KOKem více zakrmit a do konce výpravy jsem ulovil vytřeného dlouhána 17,1kg a další dva šupináče 13kg a 11kg. Obrovské zadostiučinění po neúspěchu, obrovská radost a co se dělo při další dvou krátkých výpravách? To byla naprostá fantazie! Nechte se překvapit…. :)

Za Exil Carplife Ondra

květen – Svazová voda ČR

Víkendová akce, kdy jsem vyrazil na dolní Labe a stalo to za to. Opět jsem vyrazil po práci a vybral si místo kam se jen tak nikdo nedostane. Klid a k tomu parádní ryby. Vše to odstartoval krásně stavěný lysec s váhou 15,4kg. Ten večer se nic dalšího nepovedlo, ale nad ránem se to rozjezdilo. Kokpro kaprům nějak zachutnalo a bylo jich celkem dost. Jeden z nich byl hezkej šupináč s váhou 15,4kg. Následovalo pár káru okolo 14kg a jeden okolo 12kg, ale vše to završil parádní šupináč s váhou 19,8kg. Samozřejmě proběhlo pár fotek a hned šel zpět. Nad ránem před balením zvýšili aktivitu tloušti a to není dobré znamení. Během hodiny jsem měl čtyři a to nikoho nepotěší, takže hurá domů.

Za Exil Carplife Petr

květen – Svazová voda ČR

Vydal jsem se o krok zpět a to do míst, kde jsem před lety začínal chytat na dolním Labi. Bohužel s časem přibyla i spousta rybářů kolem vody. Našel jsem si poslední volné a zapadlé místo v oblíbené lokalitě. Přišlo mě potěšit několik kaprů, z toho dva přes 15kg, kteří si zobli KOKpro. Stejně mi to nedá a budu se sem stále vracet.

Za Exil Carplife Kuba

květen – Svazová voda ČR

Když jsem ráno utíkal z práce k mé domovské řece ani by mě nenapadlo jak úspěšný úprk se z toho vyklube. Změna počasí vzala za své a mě se za 8 hodin lovu podařilo ulovit 13 kaprů. Naprostou třešničkou na dortu byla legenda úseku “Bílá paní”. S touto rybou jsem se již setkal. Když se mi hned po záběru ukázala na hladině naskočila mi husí kůže. Hned po vykouknutí přejela přes celou řeku a následoval nekonečný 20 minutový souboj. Nakonec vše dobře dopadlo. Taktika na této výpravě byla zcela totožná jako celou sezónu a to 1x 24mm KOKpro pod háčkem a hrst kuliček kolem montáže.

Za Exil Carplife Šulcik

květen – Svazová voda ČR

Byla půlka května, kdy jsem opět vyrazil na dolní Labe. Čekal mě opět další víkend, kdy rapidně stoupala teplota vody a tak už to chtělo mělčiny. Na místě už jsem párkrát chytal a tak jsem tušil, jak rozmístit montáže. Přijel jsem trochu pozdě a do večera se nic neodehrálo. Vše začalo ráno při rozednění. Maraton záběru odstartoval šupináč 13,4kg a při pouštění jsem dostal záběr na druhý prut, kdy jsem podebral 18,2kg. Vše tohle začalo okolo páté ráno a záběry ustáli okolo jedenácté. Za to dopoledne jsem měl šest záběru od kapra a nějakého tlouště. Bylo to neuvěřitelný, další kapr měl rovných 17kg, další 18,8kg, následoval 18,5kg a dopoledne uzavřel kapr o váze 12,8kg. Nemusím ani psát, že ryby nabírali na síle a souboje stali za to. No a když jsem se konečně mohl nasnídat a přes den si odpočinout, tak jsem dostal večír ještě jeden záběr. Za ten den dostali záda pěkně zabrat, ale bolest musí stranou, v podběráku byla dvacka. Mohutný šupináč 20,1kg, který to všechno završil. Další den se do toho opět pustili tloušti a bylo po srandě. Opět jsem byl v pravý čas, na pravém místě.

Za Exil Carplife Petr

květen – Svazová voda ČR

Kapří šoulačka byla moje srdcovka ve školních letech. Jezdil jsem za kapry na městskou přehradu a snažil se je přelstít jemnou metodou. Snad po několika letech mi to opět nedalo. Vrátil jsem se zpět v čase. Vzal jsem vláčák s 0,16mm vlascem, koupil v krámu 5 rohlíků a rychle k vodě. Zkušenosti ze skromné přehrady jsem jel uplatnit na Labské ryby. Na vytipovaném místě pod hladinou projíždělo několik ryb. Zkoušel jsem na ně metodu pomalého propadu rozmočeného kousku pečiva. Několik ryb jsem zkusil marně. Zájem neměly žádný. Nahodil jsem před další zajímavou rybu. Ta se mi ztratila poblíž nástrahy. Trpělivě jsem vyčkal. Chvíli to trvalo a už jsem přestal věřit. V tom se vlasec mírně přišponoval. Zaseknul jsem a cívka se rozjela! Kapr okamžitě projel stulíky na druhé straně. Vlasec začal hodně drhnout. Myslel jsem, že je po všem.. Po chvíli kapr vyjel správnou cestou. Ani se mi nechtělo věřit. Samozřejmě nezapomněl projet i stulíky na mém břehu. To byly nervy! Nakonec jsem z vysokého břehu podebral bezchybného řádkáče. Radost byla obrovská!

Za Exil Carplife Kuba

květen – Svazová voda ČR

V květnu jsem se z časových důvodů nemohl věnovat delším výpravám tak jak bych si představoval. Podařila se mi pouze jedna a to na místo, kde jsem před pár lety poprvé okusil velký tok řeky Labe. Pod háček dávám jednu 24mm kuličku Koka a jdeme na věc. Pro tentokrát jsem dopadl podstatně úspěšněji než na první pokus. Hned první večer podebírám nádherného šupináče atakujícího hranici 16kg. Bohužel prudká změna počasí ryby zcela odmlčela, ovšem i tak to pro mě byla úspěšná výprava.

Za Exil Carplife Šulcik

květen – Svazová voda ČR

Po večeru plném záběrů se ráno do práce vstává mnohem lépe.

Aneb jedna krátká a úspěšná vycházka, kdy o záběry jak od menších, tak od těch trošku lepších ryb nebyla nouze.

Za Exil Carplife Tomáš

květen – Svazová voda ČR

Po výpravě s Jančou jsem celý natěšený vyrazil hned další den znovu na přesnoční výpravu. Hodinová cesta opět nebyla překážkou a po nafouknutí mého dvoumetráku na takovéto rychlé akce, jsem zavezl pruty s KOKpro na úspěšná místa z předchozích dnů. Voda se rychle oteplovala a kapři se začali čím dál tím více rozjíždět po celém úseku velké řeky. Často je opravdu oříšek je zde najít, o čemž jsem se přesvědčil při výpravách následujících. Tentokrát jsem ale natrefil na parádní šupinatou jikernačku, která zabrala ráno, chvíli před mým odjezdem do práce. Souboj na malém člunu byl parádní a focení ve vodě jakbysmet. Zanedlouho mi tato 18,8kg těžká šupina zamávala ploutví a já spokojeně odjel.

Za Exil Carplife Ondra

květen – Svazová voda ČR

Tak nastalo to pravé období na kapry a já se strašně těšil k vodě. Celý týden jsem přemýšlel kam vyrazím. Na ryby jsem se fakt těšil a jak jsem se hrozně tešil, tak to také rychle skončilo. Jednoho dne jsem zapomněl doma klíče a samozřejmě doma nikdo, když jsem vzal telefon do ruky, vybil se mi v ruce a co teď, napadlo mě vyskočit z baráku asi z metru a půl a jak jsem dopadl, tak už jsem věděl, že je vše špatně. Rychle na rentgen a byla z toho prasklá patní kost. Už v nemocnici jsem tušil, že se přes měsíc nedostanu k vodě a taky že jo.

Konečně se mi noha uzdravila a já celý natěšený opět chtěl vyrazit k vodě, když v tom zazvonil telefon a hned druhý den jsem musel odjet do Chorvatska pracovně na 10 dní. Prostě ne a ne se k té vodě dostat. Po příjezdu zpět do ČR přivítám rodinu a hned druhý den nečekám a prostě k té vodě jedu. Cestou se zastavuji u kamaráda Ondry, který rybařil a hned co jsem přijel měl záběr a k 20ti kilům kapr daleko neměl. Udělali jsme krásné fotky a já mohl konečně jet nahodit. Pár kaprů se mi podařilo vytáhnout a konečně po X letech s Ondrou máme double! Na nic nečekáme a dáváme společné foto!! Noa na co sem chytal? Jak jinak než na Kokpro ve 24mm a hrstku 20mm kuliček k tomu. Tak snad se zas brzy ozvu s další zprávou od vody.

Za Exil Carplife Jiří Moc

květen – Svazová voda ČR

Třetí večer výpravy s Janičkou jsme se přestěhovali na nové místo, ale stále na stejném úseku řeky. Chvilku jsem si místo mapoval, abych zavezl montáže nejlépe jak to jen jde. To se mi zřejmě povedlo, protože za hodinu mám první jízdu a při krásném západu slunce na už větším člunu zdolávám s Janou a Beinkou krásného šupináče s váhou 15kg. Focení ve vodě jsme si opět opravdu užili, byly to krásné chvíle.

Ráno opět klasika jesen, tloušť, ale poté kapr a další pořádný! Tentokrát mlíčák 15,8kg, který mi ve vážícím saku nechal pěkný dáreček KOKpra a tak jsem přikrmil a dostal za chvíli další 11ku. Byl další hezký den, přesně takový jaký mám při jarním chytáním nejraději a věřil jsem v další záběr. Ty kapří přišly do odjezdu ještě dva a jednalo se o pěkného lysce kolem 13kg a šupináče 13,5kg, kterého jsme si s Jiřím, který chytal opodál, vyfotili v doublu. Měl jsem radost z této fotky s dlouholetým parťákem, kterou si ještě chvíli schováme. Stejně tak jsem měl obrovskou radost z celé této úspěšné čtyřdenní výpravy a hned cestou z ryb jsem odvezl Petrovi auto na opravu. Potřebuji být co nejrychleji zpátky. :)

Za Exil Carplife Ondra

květen – Svazová voda ČR

Začátkem května jsem měl naplánovanou třídenní výpravu k Labi s přítelkyní Janičkou. Den před odjezdem jsem měl volno a tak jsem vzal naší fenku Beu a jel zkusit štěstí pouze od rána do večera. K dolnímu Labi mi cesta trvá déle jak hodinu, ale vždy ji absolvuji s velkou radostí i na takto krátkou vycházku, jelikož tamní prostředí se mi ohromně líbí. Chtěl jsem vyzkoušet mé oblíbené místo z předchozích let a zjistit, zdali mi průtok dovolí chytat, tak jak potřebuji a výpravu s Jančou budu moci naplánovat sem.

Po příjezdu k vodě zřejmě již fascinovaný vodou přehlížím pařízek okousaný od bobra a vysazuji si nárazník na autě. Volám s naším automechanikem Petrem, protože na podobné věci jsem opravdu antitalent a domlouváme se, ať raději počkám do zítra, kdy se bude moci dorazit podívat a nárazník provizorně opravit. Vše jsem si přeplánoval, abych mohl u vody zůstat teda rovnou celou dobu, všem zúčastněným ještě jednou děkuji a co myslíte, mrzelo mě, že jsem u vody mohl být o den déle? :)

Věnujme se tedy již samotnému lovu, kde jsem se průtoku musel hodně přizpůsobit, ale stejně jsem hodně věřil v to, že by to tu mohlo být dobré. Zhruba po pěti hodinách lovu jedu převézt prut na mém malém člunu, kam jsem si posadil Beu a odjel bez podběráku. Kousek před položenou montáží se mi prut v ruce rozjíždí a já najednou panikařím, protože toto se mi opravdu ještě nikdy nestalo! Jsem v půlce Labe, kousek od kapra a tak si říkám, že se aspoň podívám jak je velký, jenže vlasec mi někde visí a tak jedu rychle na břeh pro kotvičku a podběrák. Beu odnáším do auta, beru vše potřebné a najednou vidím, jak se mi člun vzdaluje od břehu. Nechal jsem si v něm prut s odklopenou cívkou, ale asi se to nějak zaseklo a kapr se zrovna rozjel. Ve vteřině jsem v rouše Adamově a plavu pro člun, říkám si, že jsem vážně už magor, ale vše nakonec zvládám, stejně tak uvolnění vlasce z vázky a vytažení kapra, je to pěkný šupoš kolem 12kg na začátek.

Za tmy ani další den se nic neděje a plovoucí nečistoty poměrně komplikují lov. Okolo 16h přijíždí Jiří, také na čtyři dny a tak spolu probíráme varianty míst, když v tom mám extrémní padák, jsem v klidu a dokončuji větu, jenže z padáku se najednou klube zběsilá jízda kapra směr koryto. Na vodě byly poměrně velké vlny a tak dojet kapra na již zmíněném malém člunu byl docela oříšek a po dlouhém souboji ho podebírám dobrých 350m od mého místa. Každopádně je to naprosto fantastická ryba, úžasně stavěný šupináč s váhou 19,5kg! Měl jsem z něj opravdu nesmírnou radost.

Večer přijíždí Janička a ráno nás po dvou jelcích budí kapr, se kterým se Jana poprvé vyfotila ve vodě a já byl rád, že se jí to líbilo. Je to přeci jen přirozenější pocit a pro rybu rozhodně také méně stresující. Fotografie ve vodě jsem si velmi oblíbil a pomalu už se nefotím jinak, často už ani kapra na břeh neberu.

Přes den jsme se stali obětmi teroru jelců, kteří sbírali síly na tření. Ulovil jsem jich asi 15 a to mě vážně nebavilo, proto jsem se rozhodl změnit místo, což se ukázalo jako skvělá volba, což již brzy uvidíte sami.

Za Exil Carplife Ondra

květen – Svazová voda ČR

Květnové počasí začalo rychle oteplovat vodu a tak jsem chtěl strávit u vody co nejvíce času. Opět jsem zvolil dolní Labe a bylo to dobré rozhodnutí. Hned první květnový víkend byl úspěšný. Zvolil jsem místo, kde jsem mohl zkoušet mělčinu i přijatelnou hloubku na korytě. Ryby se sice na korytě ukazovaly, ale vládla mělčina. Opět nechyběla aktivita tloušťů, takže žádná změna a musí se bojovat. První záběr od kapra přišel chvíli po příjezdu s váhou okolo 8kg. Na druhý záběr jsem si musel počkat na poslední brzké ráno. Čekání se vyplatilo a já tak mohl podebrat prvních letošních 20+. Krásně stavěný mohutný kapr. Další víkend jsem vyrazil opět na stejné místo, kde na mě čekal krásný poledňáček 13,6kg. Tloušti začali být opravdu otravní a tak jsem na další víkend zvolil jiné místo, kde jsem podebral svoji letošní druhou……. No nic, půjdu napsat druhou zprávu od vody, protože tenhle masakr si to zaslouží.

Za Exil Carplife Petr

duben – Svazová voda ČR

Na přelomu dubna a května, když čas dovolil, vydal jsem se k domovskému úseku Labe, vždy jen na pár hodin. Vyzbrojen boilies KOKpro jsem nikdy neodcházel bez úlovku.

Za Exil Carplife  Šulcik

duben – Svazová voda ČR

Poslední 2 dny výpravy, byly opět prosluněné a kapři brali z těch nejmělčích částí řeky. Hejno nízkých, divokých šupináčů na chvíli vystřídali lysci. První byl fešák s krásně rozesetými šupinami a po něm přišel 15 kilový líný pupkáč. Toho, kde jsem zasekl, tam jsem ho taky podebral. Asi věděl, že ho jako každou jinou rybu pustím.

Poslední den, mimo několika part rybářů, najelo i početné hejno jesenů. Těch jsem se pokoušel zbavit nastražením samotných, sladkých plovek a minimem krmení. Jeden z několika kaprů, kteří se nechali zlákat na samotnou dumbelesku Broskev-butyric, byl i tmavý šupináč, kterého jsem si i vyfotil, kvůli jeho hezkému, netuctovému zbarvení.

Výpravu jsem ukončil o den dříve, jelikož klid u vody, je u mě na prvním místě, ale i tak to bylo povedené a já si to užil!

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

duben – Svazová voda ČR

Letošní jarní výpravu, jsem si naplánoval na konec dubna. Chtěl jsem mít trošku větší šanci, sednout si na místo, které si vyberu já a ne na místo, které na mě zbyde.

Celodenní intenzivní déšť v den odjezdu, ve mě rozpoutal rozpaky, kam přesně jet. Předpokládal jsem, že se prudce zvedne průtok. Podle toho jsem nakonec zvolil místo, kde jsem již v minulosti, za podobných podmínek, úspěšně lovil. Průtok se však nezvedl téměř vůbec a já si první dva dny výpravy, užil jen jako rekreant.

Následovalo to, co muselo. Stěhování o úsek níž, na pro mě neznámá místa. První záběr, na novém spotu, přišel naprosto bleskově. Ani jsem nestačil rozdělat podběrák. A tak za pomocí všech končetin těla, jsem držel kapra v zápřahu a do toho se pokoušel vsunout obě ramena podběráku do kovového středu. Část výbavy, kterou jsem ještě nechal ve člunu, mi také nehrála do karet a tak jsem během zdolávání, vyklízel poloplného Raptora, abych mohl následně vyplout za kaprem, kvůli bezpečné zdolávačce.

Během dne, záběrů přibývalo a já si užíval souboje, za svitu sluníčka s rybami kolem 8-11kg. První větší ryba, příšla až se setměním. Šupík okolo 14kg. Další, podle mě lepší ryba, mi zajela do vázky, kde se po chvilce vyvlíkla.

Závěr výpravy a dalších pár fotek doplním v další zprávě.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

duben – Svazová voda ČR

Koncem dubna, po francouzské výpravě jsem se vydal na krátkou akci k Labi, kde jsem na KOKpro zdolal čtyři kapry, ze kterých byl nejhezčí tento tmavý šupináč a začal jsem se chystat na magický měsíc v lovu kaprů – květen, který opravdu miluji.

Za Exil Carplife Ondra

duben – Svazová voda ČR

Druhá polovina dubna pro mě nebyla tak produktivní, jako ta první. Ale i přesto se mi během dvou víkendovek povedlo chytit několik kaprů od 10 do 15kg.

Za Exil Carplife Kuba

duben – Lac du Salagou FR

Naše první velká zahraniční výprava směřovala na mýtické jezero Lac du Salagou. Na přípravě jsme si dali opravdu záležet, aby nás nic nezaskočilo. Po dlouhé cestě, kterou jsem celou strávil bojem se střevní chřipkou, jsme za tmy dojeli k jezeru a hned padli do lehátek. Ranní probuzení bylo doslova kouzelné, Salagou je naprosto atypické jezero díky jeho rudé krajině a můžeme říci, že jsme si jej na první pohled zamilovali. Místa jsme také měli už vytipovaná dopředu a tak jsme nejdříve vzlétli dronem se podívat, zdali jsou volná. To, které se mi líbilo nejvíce volné bylo a tak jsme začali nakládat čluny a vydali se na místo. Dno jezera je velmi členité a dle informací na lov kaprů opravdu náročné, jak jsme se i sami přesvědčili v následujících dnech. Další informací, kterou naleznete všude jsou nepředvídatelné přírodní živly a my schytali brutální vítr hned první noc, kdy nám sletěly oba nezajištěné stojany. Na Pálavě veškeré vichřice vydržely, ale tady prostě neměly šanci. Odnesl to naštěstí pouze jeden naviják, kosmetické vady byly téměř na všem, ale na to už dlouho nekoukáme, hlavně ať je vše plně funkční a já samozřejmě náhradní naviják s sebou měl.

První, co se nám od začátku nezdálo bylo, že je voda na jižní Francii velmi studená, neměla ani 10 stupňů. V průběhu výpravy jsme se dozvěděli, že tu před měsícem byla celkem rozsáhlá povodeň a to zřejmě mělo na teplotu vody obrovský vliv. Třetí den bylo hezké počasí a večer jsme v našem okolí slyšeli dobrých 10 otočení od kapra. Rozebírali jsme na jakých místech máme položené pruty a co na nich nastraženo a jak jistě tušíte, vládlo boilies KOKpro, jen jediný prut měl Petr zavežený na 8,5m s boilies Chilli – Plum. Říkám mu, počkej jak to určitě přijde na něj a taky, že ano. Po půlnoci dostal Petr parádní záběr, kdy se ryba obmotala kolem vázky a my vykotvičkovali samotnou montáž. Bylo to tak obrovské zklamání, že jsme tu noc už ani neusnuli.

Další tři dny se ochladilo a to v této době nebylo dobré znamení, jediné co nás drželo nad vodou byla předpověď do dalších dní, která slibovala oteplení. Skutečně tomu tak bylo, jenže na ryby to nemělo žádný dopad, ono než se tak hluboké jezero prohřeje, trvá to extrémně dlouho. Kapři nebrali nikde, každý den jsme do noci seděli, poslouchali aktivitu na vodě a sledovali, zdali má některý z dalších rybářů akci. Nic se nedělo a ze zpráv co jsme měli od místních rybářů i ostatních v okolí, za poslední dva týdny se ulovil pouze jeden kapr. Nic jsme nezvdávali a bojovali až do konce, Petr dostal dva sumce a poslední noc opět záběr na stejném místě jako při třetí noci dopadl se stejným scénářem. Měli jsme oba tušení, že tyhle dva záběry opravdu od kapra byly a proto nás to opět velmi zasáhlo.

Suma sumárum jsme u Salagou strávili 11 nocí a domů odjížděli i přes rybářský neúspěch se skvělými pocity. Myslím, že ještě nikde se nám tak nelíbilo, tak jak u tohoto „ďáblova jezera“. Zážitků máme spoustu a příští výpravu naplánujeme určitě na jiný termín, než na začátek jara.

Už teď se ale nemůžeme dočkat!

Za Exil Carplife Ondra a Petr

duben – Svazová voda ČR

Tak i já jsem zahájila sezónu a letos poprvé vyrazila na Labe.

Sice se jednalo jen o 5 hodinovou vycházku, ale i to stačilo na ulovení dvou krásných kaprů.

Chvíli před 23. hodinou přišla plynulá jízda a po poměrně dlouhém souboji jsem zdolala ukázkového lysce. Mohutné, vysoké tělo, hrb a veliká hlava. Krásná ryba, která se nechala zlákat na kombinaci 24mm kuličky Chilli plum doplněnou dumbeleskou Broskev butyric.

Druhý záběr přichází ihned po puštění lysce a nízký, dlouhý šupináč, byl dokonalým opakem první ryby. Ale i takové formy kaprů, mají své kouzlo a fotečka s touto rybou byla samozřejmostí.

Byl to fajn večer a už se těším na další vycházku k řece.

Péťa Sekerová

duben – Svazová voda ČR

Pár dní pravidelného krmení se vyplatilo a během dvou krátkých vycházek se na břeh podívalo několik kaprů různých velikostí.

Ke krmení jsem nově přidal i 20mm pelety Kokpro a věřím, že i díky tomu jsem docílil rychlejších záběrů.

Za Exil Carplife Tomáš

duben – Svazová voda ČR

Byla to první jízda letošní sezóny a hned skončila tímto bezchybným lyscem 15kg+ z dolního toku řeky Labe.

Úřadovala kulička kterou jsem měl pod háčkem naposledy v roce 2015 – KOK.

Za Exil Carplife Šulcik

duben – Svazová voda ČR

Máme tu další jarní měsíc, duben. Letos se mě rybářské štěstí drží a rád bych vám řekl pár vět o mé prodloužené dubnové víkendovce. Ve čtvrtek po příjezdu k vodě začíná šíleně foukat. Bivak stavím jako kdybych pouštěl draka.. Šílený. Nakonec se zabydluji, ale na zavážku to pořád není. Fouká silný protivítr, tak čekám, až se situace uklidní. Kolem deváté večer přestává foukat. Konečně zavážím. Netrvá to snad ani hodinu a dostávám záběr. Povedl se krásný lysec 11,5kg. Radost je veliká, jelikož se mi lysci rádi vyhýbají. Bohužel do rána pruty mlčí. Druhý den přichází ochlazení. Pro mě to znamená stěhování na jiné místo. Více než 24h jsem bez záběru od kapra. Zato tloušťů bych se nedopočítal. Přemýšlím co dál. Místu ale opravdu věřím a tak zůstávám. Vyplatilo se! Odpoledne konečně zdolávám kapra. Někdo by řekl, že je malý.. jen 9kg. Ale já z něj mám radost. Jo a není tu sám. Po pár hodinách dostávám další záběr. Tentokrát je to úplně jiná ryba.. Zdolávačka uprostřed řeky a nakonec vytoužená odměna. Nádherný pupkáč s váhou 19,5kg. Šílená radost!!! A pokračovalo to dál. V noci se daří další 2 ryby. Větší z nich má asi 10kg. Nad ránem se daří další super ryba 17kg. Nádherný bezchybný šupináč. Následuje lysec 11kg, který vymotává snad 100m vlasce. Beru ho jako krásné rozloučení. Během dne balím věci a chystám se na odjezd. V tom se opět roztáčí cívka! Zdolávám rybu v šílených vlnách. 13kg ryba a chvíli po něm další menší ryba mi výpravu zakončují. Byla to šílená jízda s boilies KOKpro a já si jí opravdu užil. Všem slušným rybářům přeji mnoho úspěchů.

Za Exil Carplife Kuba

březen – Svazová voda ČR

Letos jsem zimnímu chytání moc nedal. Práce se hromadila a tak se vše směřovalo na naší velkou jarní výpravu do Francie, ze které zrovna píšu tuto zprávu. Zbývaly zhruba dva týdny do odjezdu a tak jsem ještě vyrazil oprášit vybavení na dolní Labe. Plán byl chytat z odhozu, ale Kuba mi to rozmluvil a tak mi půjčil člun, abych si zavezl. Je pravda, že jsem se moc přemlouvat nenechal a tak jsem mohl položit montáže na jistotu. Netrvalo dlouho a po prvním tloušti přišel ten správný záběr. Kapra jsem zdolával ze břehu a bohužel jsem o něj přišel těšte před podběrákem. První kapr sezóny a hned ztráta. Vše ale bylo rázem zapomenuto, když jsem dostal další záběr. Na to jsem ale musel do člunu, protože tento prut byl zavezen za hranou. Podařil se podebrat krásný kousek, který se mi bude hodně těžko překonávat. Krásný černý řádkáč o váze 15,6kg odstartoval moji letošní sezónu.

Za Exil Carplife Petr

březen – Svazová voda ČR

Zima začala ustupovat a pro mě to znamenalo první noci strávené u vody. Přespával jsem v autě a zkoušel jsem různá místa. Nazval bych to spíše tloušťobraní. O kapra jsem zatím nezavadil. V polovině března jsem vyrazil na 2 noci pod bivak a vyplatilo se. Vsadil jsem vše na jednu řadu boilies a to KOKpro. Po setmění se povedl první kapr sezóny. Váha ukázala 15kg a to bylo daleko nad mé očekávání.

Ráno jsem převezl pruty a vychutnal si horkou kávu v mrazivém ránu. Kolem deváté přišel pořádný záběr. Po napínavém souboji jsem podebral pořádného pupkáče. Váha ukázala 18kg. Byl jsem štěstím bez sebe! Co bude dál? Jak to tak bývá, štěstí se otočilo zády a druhou noc a ráno jsem byl již bez záběru.

O týden později jsem se urval na 3 noci. Víkend a v pondělí ráno mě čekalo rychlé balení a cesta do práce. Během 3 dnů jsem vystřídal 3 místa. Když jsem byl na druhém místě bez záběru, začaly se ryby ukazovat. A to i v mělčích místech. Přestěhoval jsem se tedy naposled. Vybral jsem mělčí partii řeky. Vyplatilo se. Za noc se povedly ryby 11 a 15kg. Společnost mi na posledním místě dělal Petr, kterému se povedl neskutečný řádkáč přes 15kg.

Za Exil Carplife Kuba

březen – Svazová voda ČR

Ke konci března jsem se vrátil na břeh Labe, opět stejný úsek řeky a opět jiné místo, kterému jsem však velice věřil. Před samotným lovem jsem si místo důkladně projel echolotem a našel skvělý hot spot, kam jsem umístil pravý prut. S tím levým jsem dlouho laboroval a pořádně ho zavezl až po setmění, kdy jsem kousek od břehu slyšel pořádné převalení kapra.

Bylo to méně zajímavé, až tuctové místo, ale jak už to bývá, zrovna ono fungovalo skvěle a chvíli po položení montáže přišel záběr od šupináče s váhou necelých 13kg a k ránu od dalšího cca 11kg těžkého kapra, kterého jsem v solidním mrazu vyháčkoval u člunu.

Přes den mi společnost dělali pouze tloušti, ale jen se setmělo, tak si kuličku KOKpro našel první menší kapřík, chvíli po něm se to konečně rozjelo také z pravé strany a po delším souboji jsem se mohl radovat z nádherné 15kg šupiny. Jen co jsem kapra pustil, dostávám jízdu i na druhý prut a vytahuji nádhernou, atypicky stavěnou rybu s parametry 74cm 12,8kg! Krásná lysá kulička opravdu moc potěšila.

Ráno dostávám další dva záběry, kdy si na památku zvěčňuji ještě šupíka kolem 12kg a že si takto parádně zachytám, tomu jsem opravdu nevěřil.

Za Exil Carplife Ondra

březen – Svazová voda ČR

Druhá letošní víkendovka byla jen o jedné rybě.

Ale ten klid, který zatím ještě u vody panuje, byl k nezaplacení. Po rybářské stránce to ne vždycky vyjde ideálně, ale i ten samotný pobyt v přírodě, je taky fajn :-)

Za Exil Carplife Tomáš

březen – Svazová voda ČR

V polovině března jsem podnikl třídenní výpravu k Labi. Průtok už se ustálil a první teplé dny přidali na naději přidávali také. Největší dilema nastalo den před odjezdem, kdy jsem si v hlavě přemítal možnosti ohledně výběru lovného místa, které jsem nakonec zvolil tak, abych měl více možností ve volbě hloubky i povrchu dna.

K vodě jsem přijel zhruba v poledne a snažil se z vody vyčíst co nejvíce, avšak do setmění se žádný kapr na hladině neukázal, za to tloušti mi oba pruty bombardovali solidně a proto jsem více méně pokaždé zkusil umístit montáž někam jinam. Tato taktika se ukázala jako výborná, jelikož druhý den kolem deváté hodiny ranní dostávám záběr. Opět to byl typický záběr od tlouště, kdy jsem absolutně nechápal po zvednutí prutu, že na druhém konci on není, ale zcela jistě mám kapra. Nic jsem neriskoval a naskočil na člun, zanedlouho se pode mnou objevila metrová šupinatá ponorka, kterou jsem úspěšně podebral. Váha ukázala 18,2kg a pohled na nádherného, zdravého kapra byl naprosto fascinující. Měl jsem z něj obrovskou radost.

Večer přišel ještě jeden záběr a to, že konečně pořádná kapří jízda! Na konci byl další krásný šupináč s váhou 13,5kg, který zabral jako jeho větší kolega na mé oblíbené boilies KOKpro a korunoval tak úžasnou výpravu.

Za Exil Carplife Ondra

únor – Svazová voda ČR

Poslední únorový týden jsem vyrazil k řece dvakrát, vždy zhruba na 30h vycházku. Voda se při vysokém průtoku zbarvila do oranžova, což nikdy není dobré znamení. K vodě přijíždím dopoledne, na výběru místa si opět dávám záležet a během dne se snažím z vody vyčíst co nejvíce. Silný vítr mi to zrovna neulehčoval a já na pětkrát změnil položení montáže. Zaměřil jsem se obzvlášť na konce vracáků přelamujících se do tišin, kam by proud mohl mimo potravy nahnat i nějakého toho kapra.

Nastala tma a mně přichází první opatrný záběr, kdy se ryba z háčku stihla vyklepat dříve, než jsem jej vzal do ruky. Těžko říci co to bylo, naštěstí to nebyl záběr poslední a já po podobném, opatrném záběru zdolávám šupináče s váhou 13,2kg.

Za světla se nic nedělo a tak odjíždím domů spokojený, z každé ryby odsud mám obrovskou radost a když za tři dny přijíždím k místu znovu, dostávám poměrně rychlý záběr od šupináče jehož váhu odhaduji mezi 10-11kg. Kapr mě samozřejmě skvěle naladil a já čekal, že by se to mohlo rozjezdit. Jak už to ale bývá a na tomto úseku Labe obzvlášť, byla to první a poslední ryba. Přesto jsem odjížděl opět od vody s úsměvem na tváři.

Únor na řece se mi podařil skvěle, na čemž má do jisté míry zásluhy také boilies KOKpro, které i v takto studené vodě pracuje na jedničku.

Za Exil Carplife Ondra

únor – Svazová voda ČR

Nadešel víkend a já se těšil konečně k vodě. V pátek jsem oběhal pár věcí a nakonec toho bylo tolik, že jsem se zastavil až k večerním hodinám. Nelenil jsem a vyrazil k vodě. Ještě pár hodin na nahození vyšlo a tak jsem toho využil. Na jeden prut putovalo jak jinak, než boilies KOKpro 24mm a na druhý prut šla naše novinka Chilli-plum, která skvěle funguje na rychlé záběry. Bohužel se nic nepovedlo a tak jsem šel spát. Ráno jsem vstal, sedl do auta a jel na jiné místo. Po příjezdu na nové místo jsem nahodil, ale tak se rozfoukal vítr, že jsem se pod vysokými stromy bál, že nějaká větev může spadnout na auto. Vyčkal jsem na kamaráda Ondru, který se vracel z úspěšné vycházky k vodě a jeli se mrknout na další vytipované místo. Pruty jsem rozmístil a šel vyčkávat. A povedlo se!!! První záběr přišel na boilies KOKpro 24mm s pár kuličkama u montáže.  Kapra jsem nafotil, pustil a šel znovu nahodit. A v tom se rozjíždí druhý prut s naší novinkou CHILLI-PLUM! Super paráda pecka!!! Únor a já mam 2 kapry, které jsem sice nevážil, ale nebyli to žádní násaďáci jak je u mně zvykem!

Za Exil Carplife Jiří Moc

únor – Svazová voda ČR

Letošní sezónu jsem se primárně rozhodl navštěvovat vody, ze kterých si cením kaprů nejvíce a tak, když to jen trošku jde, vyrážím na úsek řeky Labe, který mi připadá nejobtížnější.

V posledních letech na rybařině nejraději objevuji a tentokrát to nebylo jinak. Průtok na řece se začal silně zvedat a proto jsem si v hlavě připravil zhruba pět míst, kde by se mohli tvořit vracáky. K vodě vyrážím na 24h a zastavuji u druhého vytipovaného místa, kde se u břehu vytváří vracák a částečná tišina. Nikdy jsem na tomto místě nelovil, ale něco mi říkalo, že by to mohlo být to pravé. Zároveň jsem měl před očima minulé jaro, kdy jsem na tomto úseku řeky byl 11 dní bez kapra. Respekt a pokora k vodě nesmí chybět a já se strašně těšil na prvního zdejšího kapra.

Místo jsem neznal, proto jsem si jej nejdříve ze břehu proházel a rozhodl se chytat v příbřežních partiích, kde sice nebyla hloubka větší než 2m, ale zmiňovaná tišina, do které by si kapři mohli přijet odpočinout od stále se zvyšujícího proudu. Nachystal jsem návazce, nastražil KOKpro v průměru 24mm a nakrmil max 15ti kuličkami kolem montáže. Do hodiny mám záběr od tlouště, a zhruba za další hodinu také. Poté přišel dvouhodinový déšť. Jakmile skončil, procházel jsem se kolem vody a hledal sebemenší náznak pohybu. V tom se mi ozval hlásič s dalším tlouštím záběrem. Dobrých 20 vteřin jsem stál u prutu a „povzbuzoval“ tlouště ať to rozjede, to se neděje a tak prut položený pod břehem beru do ruky a v tu chvíli zjišťuji, že na druhém konci je daleko těžší ryba. Adrenalin vystoupal, emoce se hromadily a já sledoval výpady velkého kapra, kterého do pěti minut navádím do podběráku. Měl jsem tak šílenou radost, jelikož i když jsem samozřejmě doufal, tak takto rychlý záběr jsem opravdu nečekal, natož od krásného šupináče 16,4kg.

Byl to jediný záběr výpravy, ale to bohatě stačilo a labskou sezónu jsem zahájil nejlépe jak mohl.

Za Exil Carplife Ondra

únor – Svazová voda ČR

Mám za sebou první letošní výpravu. Ikdyž byl začátek února, tak počasí vypadalo, spíš takové podzimní, než zimní.

Silný vítr, déšť, na minutku sluníčko na rychlé „ohřátí“ a pak zase smíšené přeháňky a vít,vít,vítr. Hned první noc, přišla uprostřed noci prudká vichřice a mé brolly včetně dalších věcí se vydalo na výlet. A tak skoro celou noc, jsem neměl na starosti nic jiného, než lovit výbavu po okolí a překotvovat člun.

Po této divoké noci, jsem dostal za odměnu ukázkovou jízdu a první letošní šupík byl v podložce. Přes den byl klid a druhý záběr přichází chvíli po setmění. Tentokrát se na mě připlaval podívat lysec, podobné velikosti, jako ranní šupináč.

Ani letos se nic nezmění a hlavní roli bude hrát boilies Kokpro. Na této víkendové výpravě, jsem ho pár hodin před lovem předmáčel v labské vodě a úspěch se dostavil i teď v zimě.

Za Exil Carplife Tomáš