prosinec – Svazová voda ČR

Hlásím se s poslední zprávou tohoto roku. Když jsem viděl, že napadl sníh první co mně napadlo bylo jet k vodě, a tak jsem vyrazil. V hlavě jsem měl jisto co dám pod háček, novinku na příští rok CHILLI-PLUM a na druhý prut klasika Kokpro. První záběr přišel na novinku a byl z toho kapr na sněhu. Před odjezdem přišel další záběr, ale jelikož jsem musel letět domů, tak jsem kapra nestihl ani vyfotit. Každopádě splněno bylo.

Všem rybářům a rybářkám za celý team Exil Ćarplife přeji hodně úspěchu v novém roce a mnoho strávených chvil u vody!

Za Vasr.cz a Exil Carplife Jiří Moc

prosinec – Svazová voda ČR

Ahoj, tak vás opět zdravím s další zprávou. Vyskytla se mi možnost jet k vodě na 24hodin, na na nic sem nečekal a začal házet věci do auta. Po příjezdu k vodě jsem vše vybalil, nafouknul člun a ejhle! Zapomněl jsem na přídavné zrcadlo ke člunu na držení elektromotoru. Takže jsem byl nadšen, vzal pádla a jedem makat! Byl to boj, zavážel jsem na řece, která táhla a tak jsem byl rád, že jsem prut vůbec položil. Druhý prut jsem položil až na počtvrté, ale dal jsem to!!! Začlo se stmívat a já dostal pípanec, lehce se začal ohýbat prut a bylo jasné, že je tam ryba! První výjezd na nový úsek a hned parádní kapr na váze 19,7kg ! Pecka paráda!!! Lovil jsem na boilies Kokpro, které funguje všude a je na něj naprostý spoleh!

Za Exil Carplife Jiří Moc

listopad – Svazová voda ČR

Po velké výpravě za pálavskými kapry, jsem se téměř měsíc k vodě nedostal. Měl jsem už absťák a tak jsem na konci listopadu vyrazil na tři dny k úseku dolního Labe, který pokládám za nejtěžší ze všech (vyzkoušel jsem až na dva již všechny). Letos byla má bilance zde žalostná : 11 dní – 1 kapr, to jsem chtěl ještě v zimě zlomit. Jeden prut pokládám za hranu s minimem krmení, což mi zde loni přineslo nejvíce úspěchů a druhý odvážím na koryto, kde nějaké to kilčo koulí KOKpro kolem rozhodím. První večer po 7kg kapříkovi na rozjezd dostávám do podložky krásného, šupinatého hrbáče 16,6kg, který pokořil další moji pomyslnou metu, byl totiž letos 25. kaprem nad 15kg. Za světla se nic nedělo a já opět spoléhal na tmu, ta bohužel také nic nepřinesla. Popravdě jsem už v záběr za světla moc nevěřil, o to více mě překvapilo, když se to kolem deváté ranní nekompromisně z koryta rozjelo a já si užil krásný souboj s náramně stavěným lyscem 90cm 18,6kg! Měl jsem obrovskou radost za ryby z tohoto úseku řeky!

Za Exil Carplife Ondra

listopad – Svazová voda ČR

První letošní výpravu na dolní Labe jsem podnikl až v listopadu a za čtyři dny lovu se dočkal svého prvního tamního kapra přes 20kg!

Za Exil Carplife Šulcik

listopad – Svazová voda ČR

Jedno z mých oblíbených období se blíží. Listopadové chladné počasí má na starosti to, že je u vody větší klid, ryby mají krásné barvy a chystají se na zimu. Letos jsem strávil dost času na dolním Labi, kde mám v plánu i přezimovat. Samozřejmě uvidíme, co mi dovolí počasí, ale vraťme se na začátek. Vyrazil jsem na víkend s tím, že prostě musím vyzkoušet nové místo úseku, které jsme vytipovali před rokem s parťáky. Tehdy nám plány překazil nechytatelný proud. Přeprava na místo mi zabrala dost času a tak jsem opět nestíhal zavést pruty na svá místa za světla. Na místě jsem byl poprvé, tak jsem ani nevěděl co je ve vodě. Jeden prut jsem odvezl na koryto a pro druhý jsem našel zajímaví kamenný schod. Na korytě jsem nakrmil a na schodě jsem hodil pár kuliček kolem. Na oba pruty jsem zvolil opět KOKpro, které nám dobře funguje i ve studené vodě. Potom všem jsem byl unavený a tak jsem šel spát. Okolo osmé hodiny večer mě probudil divný záběr ze schodu. Chvějící špička a sem tam procvakla brzda, z ničeho nic se to rozjelo. Tempo obouvání se zrychlilo, skáču na člun a jedu. Přijíždím nad rybu a v klidu posílám fotku parťákem, že mám záběr. No, to jsem ještě netušil, co se na mě vynoří. Parádní šupináč, s váhou 25,7kg a 104cm. Pořád mi to nedocházelo, ale zádům to došlo hodně rychle. Byl jsem tak mimo, že jsem do videa řekl jednou, že je prosinec, podruhé leden. Ano, byl stále listopad. Druhý den v poledne přišel ještě jeden parádní šupik 14,1kg. Prostě poznávací víkend na jedničku. Tak snad zase někdy od zimního dolního Labe.

Za Exil Carplife Petr

listopad – Svazová voda ČR

Nucená pauza, během které viroza střídala nachlazení a takhle pořád dokola, mi prospěla a já se opět neskutečně těšil, až si aspoň na pár hodin nahodím na domovském úseku Labe. A bylo to fajn. U vody byl klid a kapři byli při chuti. Tentokrát Kokpro nabito na obou prutech. (teď jsem opět nachcípanej, takže další pauza).

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

říjen – Svazová voda ČR

Poslední dva říjnové týdny jsme strávili na Pálavě a bylo to opravdu úžasná výprava, ze které najdete článek *zde* a velké video z výpravy *zde*

Za Exil Carplife Ondra a Petr

říjen – Svazová voda ČR

Přichází den, kdy můžu vyrazit na ryby a ještě k tomu je to den v pracovním týdnu! Nelenil jsem, sbalil pruty, naházel do auta a pelášil k vodě. Cestou jsem se stavil v restauraci pro jídlo s sebou a nějaký to pití k vodě. Po příjezdu jsem se v klidu najedl a po nějaké té době jsem se odhodlal jít nahodit. Vše jsem připravil a v klidu jsem si zas sednul. Netrvalo to ani hodinu a měl sem jízdu! Hezkej šupináč. Tak jsem ho vyfotil a pustil zpět. Znovu jsem nahodil a šel se připojit na chat s kamarády, abych se necítil u vody sám osamocen. V tom všichni řekli, že končí a jdou něco dělat a popřáli mi, ať mi zabere pořádnej kapr. Poděkoval jsem, telefon jsem založil do kapsy a v tom záběr! Mírné pípnutí, potom zas a tak se to stupňovalo až ke krásné jízdě. Kapra jsem tahal a říkám si, že to zas bude stejná sorta. Kapra jsem přitáhnul ke břehu a v tom mi spadla čelovka z hlavy do vody. Říkám, super, paráda, tak jsem začal ve strmém břehu lovit rukou čelovku a v druhé ruce prut s kaprem. Když jsem čelovku nasadil na hlavu, tak jsem na první dobrou kapra podebral. Při svitu do podběráku říkam „hezky, 15kg kapr, super“, no jo, jenže když jsem kapra vzal do jedné ruky, nemohl jsem ho zvednout. Tak mi v duchu proběhlo, že to asi 15kg mít nebude. Po rozbalení podběráku vidím mohutnou hlavu, že jsem koukal jak puk. No a byla z toho 20 kilová ryba!! Měl jsem strašnou radost!!!! Skoro na rok přesně zase dvacka na břehu!! A i teď se situace nezměnila – při první 20 kilové rybě se mi zas čelovka vybila a dotoho začalo lehce pršet, tentokrát to opět nebylo jinak. Poprchávalo a do toho šla lehká mlha, takže jsem rád, že fotka dopadla aspoň takto. Loveno bylo na 20mm kuličku KOKpro.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Jiří Moc

říjen – Svazová voda ČR

Jelikož jsem se minulý a předminulý rok nedostával přes noc vůbec k vodě, tak letos se snažím co to jde. Další výprava směřovala také k řece, ale na jiný úsek. Po přípravě prutů jsem nahodil, připravil podběrák, došel k prutům a v tom krásná jízda. Fotka a pustit zpátky. Znovu jsem nahodil a to bych nebyl já, abych nepochytal kapry násadních rozměrů. Už si taky říkám lovec násaďáků a někteří lidé mě tak nazývají. Setmělo se a dostavám krásnou pomalou jízdu, ryba furt u dna, říkám no konečně!!! Jen co jsem si toto v duchu řekl, zajel do vázky. Byla to opravdu slušná ryba. Bohužel se nepovedlo. Opět jsem nahodil a za hodinku další podobná ryba. Tak snad už… ale ne!!! Prostě ne, Jiří bude tahat násaďáky! Pár metrů od břehu kdy kapr cuknul hlavou vylítnul háček který opravdu v kapřích tlamách drží! A příčina ?! Neodpadlo 200g olovo. Ráno, kdy jsem ještě nahodil na hodinku, než odjedu do práce se povedl krásný šupináč, který se mi moc nepovedl nafotit, ale krásný zážitek to byl! Ranní východ slunce a pára nad vodou! Nádhera!

Za Vasr.cz a Exil Carplife Jiří Moc

září – Svazová voda ČR

Naskytnul se čas a využít poslední den, kdy se mohlo chytat přes noc, takže jsem musel jet k vodě. Na místo jsem dorazil za tmy a nahodil ani jsem nevěděl kam. Po 2 hodinách přichází jízda a mohl jsem radostně zdolávat. Povedlo se a byl z toho slušný šupináč. Druhý prut stále mlčel a tak to bylo celou dobu, bralo to jen z jednoho místa. Po další hodině dostávám záběr a byl z toho krásny lysec! Jako nástraha skvěle zafungovala připravovaná novinka CHILLI – PLUM! Fotka a šup zpátky a pak to začalo, tloušť za tloušťem! Nemohl jsem se jich vůbec zbavit. Nepřikrmoval jsem už ani kuličku, ale stále brali. V tom už ale bylo ráno a musel jsem do práce.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Jiří Moc

září – Svazová voda ČR

V druhé polovině září jsem pokračoval v krátkých výpravách na domovský úsek, kde se mi podařila další ryba, kterou znám z předchozích let. Jedná se o staršího lysce, který už delší dobu nepřibírá na váze. Poslední víkend jsem vyrazil s rodinou k dolnímu Labi a tam na KOKpro zdolal pěknou šupinu přes 14kg.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr Rubeš

září – Svazová voda ČR

Další krátkou výpravu jsem si naplánoval s parťáky z Vasr týmu Mírou a Adél. Měl jsem čas pouze přes jednu noc a lákalo mě zkusit opět něco nového. Vyrazil jsem v neděli ráno a nejprve jsme se společně sešli u neregulovaného úseku Labe, kde celý víkend rybařil Petr. Shodli jsme se, že tato voda bude potřebovat delší čas a hlavně delší přípravu. Padlo pár návrhů, ze kterých se mi líbil nejvíce Míry, který navrhl úsek dolního Labe, kde nemám chyceného kapra. Respektive jsem na něm strávil pouze dvě noci už před lety. Vyrazili jsme k místu, které bylo naštěstí volné a pustili se do příprav. Na oba pruty jsem našil 24mm KOKpro v Hard variantě a na prut přikrmil pěti hrstmi. První záběr přišel po setmění a jen co jsem zvedl prut, bylo mi jasné, že se jedná o velkou rybu. Parádní souboj a na konci ještě parádnější kapr, který překročil magickou hranici! Šupináč 98cm 20,8kg mi udělal obrovskou radost. Těsně před půlnocí jsem obdržel záběry na oba pruty najednou, Míra mi s jedním pomohl a já měl na podložce úžasný double šupináčů 17,5kg a 14,6kg! Ráno jsem přidal ještě menšího lysečka, byl svědkem dalšího kapra přes 20kg, tentokrát u Adél a po obědě odjel spokojený domů. Úžasná výprava!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra Křížek

září – Svazová voda ČR

První chladné noci ve mě opět probudily pudy lovce a tak jsem se vydal na pár krátkých akcí na řeku.

Při každé vycházce se mi povedl minimálně jeden kapr okolo 10-12kg a plno menších, divokých šupináčků.
V kýbli jsem měl vždy připravené osvědčené Kokpro, které doplnila na druhém prutu novinka Chilli – plum. Už si ani nepamatuji, kdy naposledy jsem měl na každém prutu jinou příchuť boiliesu a mohl porovnávat úspěšnost nástrahy. Švestka si vedla výborně a s Kokem sehrála naprosto vyrovnanou partii.
Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

září – Svazová voda ČR

Začátek září jsem také podnikl pár krátkých vycházek na domovský úsek Labe. Přes počáteční neúspěch se vše začalo obracet k lepšímu a já na KOKpro ulovil krásného lysec 15,1kg a řádkáče, se kterým jsem měl tu čest i loni.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr Rubeš

září – Svazová voda ČR

Touha poznávat nové mě dovedla k dalšímu, obrovskému úseku dolního Labe. Týdenní volno, které jsem měl v plánu z větší části strávit na rybách jsem promarodil a byl tak vůbec rád, že jsem se dostal aspoň na 24 hodinovou výpravičku. Na tento úsek Labe jsem se chystal již dlouho a teď nastal ten pravý impuls, abych vyrazil. Obrovská vodní plocha mi učarovala a po rychlém vybrání již předem vytipovaného lovného místa, do vody letěla první udice s 24mm Hard boilies KOKpro. Krmil jsem střídmě, ne víc jak kilogram kolem montáže a doufal v prvního zdejšího kapra. Záběr přišel chvíli po setmění a rychle bylo jasné, že jsem natrefil na lepší rybu. Po několika minutách se mi na hladině ukázal extrémně dlouhý šupináč, který mě ještě pěkných pár minut potrápil, než jsem jej navedl do podběráku. Jednalo se o říční formu kapra s parametry 103cm 16,6kg a nutno říci, že se mi velice líbil. Zakulacená hlava, široké, nízké tělo s potrhanými ploutvemi naznačovalo, že již nějakou dekádu zdejší vodu obývá. Do půlnoci jsem přidal dva menší kapry a po ranním náhozu do hodiny šupináče s hrbem za hlavou na váze 11,8kg. Naprosto parádní premiéra na této vodě, které se do budoucích let budu intenzivně věnovat.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra Křížek

září – Svazová voda ČR

Začátkem září jsem podnikl víkendovou akci na dolním Labi, kam se moc rád vracím. Vyrazil jsem hned co mi to práce dovolila, ale najít volné místo bylo obtížné. Nakonec jsem vybral místo, kde se nám s parťáky dařilo hlavně minulou sezonu na jaře. Tentokrát ale Kokpro zachutnalo i otravným tloušťům a tak se situace komplikovala. Vše zachránili dva šupináči, kteří zabrali poslední noc. Projíždělo jich asi víc, protože záběry byly chvilku po sobě. Nejdříve zabral jeden z krasavců 11kg a poté 14,5kg, se kterým jsem si dost zanadával. Kapr mi zajel do nějaké spletenice provazů, vlasců, klacků a starého závaží. S tímto bordelem mi nešlo kapra podebrat, vše jsem musel sundat z vlasce a až potom se to povedlo. Co mi ráno ale hodně zkazilo náladu, bylo neuhašené ohniště po odjezdu sousedních rybářů (no, asi neměli vodu)…

Za Exil Carplife a Vasr.cz, Petr

září – Svazová voda ČR

Tak konečně jsem mohl vyjet po fakt dlouhé době na celý víkend k vodě! Padl pátek a já konečně mohl začít balit a jet k vodě. Vše potřebné jsem naházel do auta, nakoupil jídlo a vyrazil jsem směr Vltava a to přímo do Prahy! Po příjezdu na místo jsem si nafoukl člun, naházel věci a tradá rychle na místo. Jenže!!! V tom zazvonil telefon, že musím okamžitě jet do práce, že je potřeba něco dodělat. Tak asi tušíte co padlo za slova. :D No nic, říkám si, tak aspoň dojedu na místo a nakrmím si. Po nakrmení jsem všechno vybavení zas vyházel ze člunu a vše pěkně zpátky do auta. No a co mě čekalo po práci? Opět to samé, když jsem přijel na místo, takže vše od znova. Konečně jsem dojel na místo, nahodil a v klidu si sednul. Po necelé hodince, kdy jsem jen furt seděl na křesle, se rozjel prut a já tomu nemohl uvěřit! Byl z toho parádní lysec na fotku. Vyfotit, pustit a hned nahodit. A v tom to začalo, kapři se začali pěkně krmit a co hodinka, to záběr. Bohužel mi do krmného místa najeli kapři násadních rozměrů a to bych nebyl já, abych je nepochytal. :D Proto si říkám a už i někteří kamarádi, že jsem lovec násaďáku a bohužel je to tak :D , ale nevadí mi to, aspoň to bere a je co dělat! Druhý den dostávám záběr a už jsem byl celkem unavený, takže jsem vše dělal v klidu a laxně, ale to jsem neměl! Když jsem se blížil ke stojanu, prut z ničeho nic vylétnul a šup pěkně dovody. V tu chvíli jsem nevěděl co mám dělat, jestli skočit za ním nebo mám jen koukat. Po pár minutách, než mi došlo co se děje, jsem sednul na člun a jel hledat. Naštěstí se povedlo a prut byl ode mně dobrých 130 metrů a na konci jako bonus kapr. Záběry furt pokračovaly a určitě jsem za víkend docílil kolem 30 záběru. A na co že vltavští kapři brali? No přece na připravovanou novinku CHILLI – PLUM !!!

Jedním slovem – masakr! Kulička, která hodně voní a už se mi několikrát potvrdilo, že funguje ihned! Třetí voda, kde jsem CHILLI – PLUM vyzkoušel a pokaždé jsem udělal do hodinky záběr!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Jiří Moc

září – Svazová voda ČR

Konečně přišel dlouho plánovaný a několikrát odložený víkend, který jsem měl strávit na rybách. Počasí mi moc do karet nehrálo, ani ten průtok, který byl až zbytečně nízký, aktivitě ryb také moc nepomohl. Ale nějaký ten záběr jsem vymyslel a víkend si užil naplno.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

září – Svazová voda ČR

Po delší  době jsme s Tomem vyrazili přes noc na ryby. Po pečlivém výběru místa a domluvě kam se umístí všechny 4 pruty, zbývalo už jen vybrat nástrahu a nahodit. Tom mi poprvé ukázal nové boilies, které se testuje na přístí sezónu a hned po prvním přičichnutí jsem si ho oblíbila a vybrala pro dnešní vycházku.

Záběr přichází brzy a první mini kapřík na nové boilies je na břehu. Tom si po chvíli taky vytáhl kapřika, který byl podobné velikosti jako ten můj. Za nedlouho jsem měla opět prut v ruce a vychutnala si o poznání větší souboj s krátkým, ale mohutným kaprem lehce nad 10kg. Nad ránem dostávám další záběr a z bivaku mě vytáhla ukázková plynulá jízda. Po krátkém souboji, mi kapr zajel do leknínů a vůbec se mu nechtělo vyplout ven. Lehce jsem povolila vlasec, aby kapr necítil takový odpor a nakonec  vyjel sám. Poté už byla hračka ho podebrat a já se mohla radovat z dalšího kapra 13.50kg.

Společnou vycházku jsme si opravdu užili a už se těším až budu moct opět vyzkoušet toto nové, voňavé boilies.

Za Exil Carplife Péťa a Tomáš

srpen – Svazová voda ČR

Koncem srpna jsem se začal věnovat domovskému úseku Labe, kde jsem začal pravidelně krmit. Přišla změna počasí a tak jsem vyrazil hned po práci na noc. Chvilku po setmění přišel záběr, který byl tu noc jediný. Parádní souboj, kdy jsem musel pro kapra do vody, se mi podařilo podebrat krásného lysce 18kg. Druhý den jsem jel pouze nakrmit a vše nachystal na další noc. Opět jsem vyrazil po práci. První záběr přišel opět chvíli po setmění, ale už při zdolávání bylo něco spatně. Ke břehu jsem přitáhl metrového sumce. Abych řekl pravdu, tak celkem potěšil. Jednou za čas je to paráda, ale když přišel po chvilce další, tak už to taková sranda nebyla. Pak ale přišel konečně záběr od kapra a já si dal procházku podle břehu. Kapr pořád jel po proudu a vůbec nechtěl ke břehu. Brzy bylo po boji a já podebral krasavce 15,1kg. Podnikl jsem ještě pár nočních vycházek, ale bohužel neúspěšně. Nechám místo chvilku odpočinout a plánuju brzký návrat.

 Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr

srpen – Svazová voda ČR

Čtvrté ráno výpravy proběhla změna místa, vypravil jsem se na jiný úsek řeky, který je o poznání lépe zarybněný a jezdím na něj od začátku letošního roku. Kaprů jsem zde ulovil poměrně hodně, ale nedostal se přes 15kg. Tentokrát jsem na první záběr čekal do podvečera, kdy zrovna začínalo pršet. Kapr měl okolo 9kg, za normálních okolností bych jej pustil u člunu, ale chtěl jsem Janče ukázat, že ještě něco ulovit dokážu. Kapra jsem v lodi odháčkoval, prut položil do prudkého břehu a když se vracel pro kapra, podklouzl jsem, zamotal se do vlasce a zapíchl si háček do nohy. Vždy jsem nechápal jak se to lidem může stát a můžu říct, že to jde dost snadno, ale dostat to ven je o to horší. Chirurgickou práci jsme zvládli a já se chystal prut nahodit opět na lovné místo, při čem jsem zjistil, že při svém předchozím manévru jsem dokázal zlomit špičku prutu.

Zavolal jsem Petrovi s tím co se stalo a on byl tak ochotný, že mi dovezl svůj prut, za to velké díky! Celou noc propršelo a já udělal další čtyři záběry. Tři menší kapry okolo 8-10kg jsem pouštěl v lodi a poslední záběr znamenal fantastického šupináče 91cm 17,1kg! Paráda, měl jsem šílenou radost. Ráno Janička s Beou odjela a já do dalšího rána kapra neviděl, rozhodl jsem se odjet o den dříve, jelikož se mi nakupilo hodně pracovních povinností.
Za chvíli nám začne podzim, na který se velmi těším!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

srpen – Svazová voda ČR

Skončil čas dovolených, kdy jsem lezl manželce na nervy a tak jsem opět vyrazil k vodě. Čekal mě víkend, kdy mělo přijít mírné ochlazení s deštěm a nízkým tlakem. Zdržel jsem se v práci a tak výběr místa byl horší. Nakonec jsem vybral místo, kde se mi na jaře dost dařilo. Pruty jsem zavážel až za tmy, takže jsem nic nevymýšlel a zvolil Kok Pro. Za výpravu jsem měl pouze dva záběry. Nad ránem, při krásném oparu na řece, jsem skočil na člun a vyrazil za rybou. Ryba mi u břehu zajela do dvou menších vázek, ale vše dobře dopadlo a souboj mohl pokračovat. Kapr mi nedal nic zadarmo a ani se nedivím, na konci bojoval krasavec o váze 19,9kg. Mohl si zobnout o pár kuliček víc, aby dal onu hranici, ale dohnal to krásou. Druhý záběr byl menší kapřík, kterého jsem pustil od člunu. Někdy je ta výprava o jedné rybě a mně už se to párkrát potvrdilo.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr Rubeš

srpen – Svazová voda ČR

Více jak měsíční pauzu od ryb ani nevím jak jsem přežil, ale nemohl jsem se dočkat pátku, který jsem měl vymezený pro odjezd na sedmidenní výpravu. Průtok Labe byl snad letos poprvé ve stavu, abych vyrazil na oblíbené místo na dolním Labi, kde k úspěšnému lovu používám dalekou vyvážku. Ryby z tohoto úseku řeky řadím mezi ty vůbec nejcennější a často úlovku předchází delší neúspěch. Letos to již bylo sedm nocí co jsem zde byl bez záběru, je pravda, že podmínky při všech výpravách nebyly vůbec ideální, ale stejně je to o nervy.

Tentokrát jsem snad hned po zavezení dostal záběr od tlouště, který do podvečera nebyl zdaleka jediný a já musel vymýšlet selekci, když v tom jsem na KOKpro dostal parádní jízdu, nevěřil jsem a upaloval člunem pro kapra. Vypadal dost slušně, na vlasci byl šíleně těžký a jezdil pomalu. Za nedlouho jsem zjistil, že neodrazil dvě 175g olova, které na dalekou vyvážku používám na odpad. Proto ta tíha a moje nervy začaly pracovat, že o prvního letošního zdejšího kapra přijdu. Vše dobře dopadlo a já se radoval z krásně vybarveného šupináče 13,2kg. Žádný obr, jako ti, které jsem tu loni chytil v podobném ročním období to sice nebyl, ale měl jsem z něj vážně obrovskou radost.
Tři noci, při kterých mě doplnila partnerka s pejskem jsme bohužel žádného dalšího kapra neviděli, jen neúnavné tlouště a jeseny, které se selektovat nepodařilo a ač nerad, přestěhoval jsem se na jiný úsek, kde jsem si spravil chuť… O tom příště.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

červenec – Svazová voda ČR

Letos moc času na kapry nemám a moje vycházky k vodě jsou velmi sporadické. O to víc, se ale k vodě těším a jsem motivovaný, vytěžit z té vycházky co nejvíc. Pečlivý výběr místa, nový, sto-procentně připravený návazec a krmení kterému věřím, je pro mě základ. Pár ryb, z pár letních nocí u vody, které stály za fotku.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

červenec – Svazová voda ČR

Víkend bez dětí jsme si perfektně užili. Dopoledne výlet a odpoledne pohodička s nahozenými pruty. Po brzkém záběru, jsem si užila krátký souboj s šupináčem, který začal řádit až při podebírání. Měl přesně 90cm a 14kg. Tom se nakonec taky dočkal záběru, ale o rybu po dlouhém souboji bohužel přišel.

Chytali jsme na boilies Kokpro, kterému oba pevně věříme.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Péťa a Tom

červenec – Svazová voda ČR

V první polovině července jsem se vydal k dolnímu Labi na dvě noci. Bylo ideální počasí na to, abych k vodě mohl vzít milovanou štěněčí parťačku, která loni byla obrovským talismanem, jelikož za dvě noci u vody vždy viděla kapry kolem 25kg, Petra nádherného lysce a můj osobák právě z dolního Labe. Tentokrát jsem s ní jel poprvé úplně sám, měl jsem trochu obavy jak vše zvládneme, ale byla celou dobu naprosto zlatá. K místu jsme dorazili v dopoledních hodinách, průtok na řece byl po deštích pořád poměrně vysoký, proto jsem zvolil chytání pouze z odhozu, ale člun si nafoukl stejně, kvůli případným zdolávačkám. Rozhodl jsem se více krmit a nakonec za tyto dva dny do řeky padlo téměř 10kg KOKa. První záběr přišel v té největší odpolední bouřce a byl jím šupík něco málo přes 10kg, kterého jsem pustil hned u člunu a celý zmoklý se jel převléknout. Suché oblečení mi tak tak vystačilo, jelikož k večeru přišel celonoční silný déšť s bouřkami a mně se to šíleně rozjezdilo. Ryby nebyly úplně z top váhové kategorie a tak jsem před objektivem nechal zapózovat pouze 13kg šupináče a menšího lysce, ten byl totiž prvním mým lyscem z tohoto úseku řeky, kam jezdím od letošního roku. K večeru byl proud řeky už tak silný, že jsem mohl chytat s obtíží pouze pod špičkou prutu a záběry ustaly. Ráno jsme s Beou vstali, podívali se na řeku, kde pod silným proudem zmizely i naváděcí bóje pro lodní dopravu, sbalili věci a jeli si odpočinout domů. Bylo to náročné, ale skvělé.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

červen – Svazová voda ČR

Druhá půlka výpravy začala krásným slunečným dnem. V tomto počasí jsem neočekával žádnou velkou rybí aktivitu a s případným záběrem, jsem počítal až opět za tmy. O to větším překvapením bylo, když se kolem půl páté odpoledne, plynule rozjel pravý prut, na který jsem měl zatím všechny kapry výpravy. Ihned se Sofinkou nasedáme do člunu a pronásledujem rybu, která využívá velkého průtoku a doslova sviští co nejdál po proudu. Asi tak po 15 minutovém souboji se kapr poprvé objevuje na hladině a na první dobrou ho podebírám. Z mohutného šupináče, který má, při svých pouhých 94cm, krásných 21.20kg, nám spadla brada až k zemi. Sice byl konec června, ale kapr byl stále narvaný a připravený ke tření.

Zbytek dne a večera už žádný zaběr nebyl, a tak byl dostatek času se rozplývat nad fotkamy šupináče, který je pro mě extrémně cennou rybou. Poslední ráno, jen pár hodin před odjezdem, mi přichází první záběr i na levý prut. Sofča ještě spí a tak se za kaprem vydávám na člun sám. Po dalším šíleném boji, si vezu ke břehu rybu, která má opět přes 20kg. Dlouhý široký válec, který už byl vytřený a břicho mu plandalo jak po liposukci, mi výpravu vyzdvihl až k nebi.

Po puštění dalšího klenotu řeky, opět nasedám do člunu a brzy se fotím s posledním kaprem výpravy. Parádním lysákem jsem zakončil tří-denní výpravu na Labi, kde opět hlavní roli hrálo boilies Kokpro a trocha toho štěstí, bez kterého to nejde. A nebo spíš trocha toho Kokpra, bez kterého to nejde? :-D

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

červen – Svazová voda ČR

Na první, trošku delší výpravu, jsem se dostal až koncem června. A jelikož jsem měl na lov celé 3 dny, tak jsem naložil auto od podlahy po střechu a vyrazil s dcerou Sofinkou, pryč, daleko od domovských úseků Labe.

První den lovu, byl o poznávání nového místa a pozorování aktivity ryb, která byla minimální. Sílící průtok, po vydatných deštích, mě ještě první den odradil od zavážení montáží do koryta a zvolil jsem lov jen na odhoz v mělčině.

První záběr přichází v brzkých ranních hodinách, od ryby kolem 10kg. Během dne jsem pravidelně přehazoval, jak kvůli velkému množství bordelu, který se usazoval na vlascích, tak kvůli zkoušení ideální vzdálenosti náhozu na rozhraní hloubky a mělčiny. Po vydatném odpoledním zákrmu, přichází se setměním první záběr. Další ryba odhadem 10+ odstartovala sérii záběrů, při kterých se kromě kaprů na podložku podíval i sumec 140cm. Největším kaprem tohoto večera, byl dlouhý šupináč 15.50kg, který splnil cíl této výpravy. Brzy ráno, dostávám záběr od dalšího parádního šupoše, který započal druhou půlku výpravy, během které začaly žrát ty správné ryby!

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

červen – Svazová voda ČR

V červnu jsem se vydal na další dolnolabské tažení, většinu kaprů jsem zastihl již vytřenou, ale také jsem trefil některé opozdilce v čele se šupináčem 15,6kg. Čtyřdenní výpravu jsem si perfektně užil a KOKpro pracovalo jako vždy na jedničku.
Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr

červen – Svazová voda ČR

V polovině června podmínky konečně dovolily dostat se na plnohodnotnou výpravu k dolnímu Labi. S Petrem jsme si vytipovali místo, kde jsme očekávali kapry v době tření. Skutečně jsme to trefili a Petr, který k místu vyrazil o týden dříve na čtyři dny, se trefil do černého a chytil několik obřích jikernaček. Kapři se už tou dobou třeli, teplota razantně stoupala a tak jsem se trochu obával, že o týden později už bude pozdě, což se částečně také potvrdilo. Bohužel jsem se však vzhledem k pracovní vytíženosti dříve k místu nedostal. Na rychlou výpravu jsem vyrazil ze čtvrtka na pátek, kdy už na místě seděl Petr na prodloužený víkend. I za těchto pár hodin se mi podařilo ulovit čtyři kapry s největším šupináčem 92cm 14,8kg, bohužel čerstvě vytřeným. Potěšil mě také úlovek twotone šupináče, kterého jsme chytli s Petrem v našem prvním, dolnolabském doublu! K místu jsem se vrátil v pondělí a mohl zůstat do středy. Aktivita byla slabší, na vodě jsem moc ryb neviděl, za to u břehu se ve stulíkách stále kapři třeli. Tentokrát jsem ulovil kaprů pět s největším 12,5kg a dočkal se i úlovku velkého amura 106m 15kg, kterému KOKpro očividně chutnalo také!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

červen – Svazová voda ČR

Po dvou, ne moc úspěšných vycházkách, bylo jasné, že je na čase změnit místo. Kapři se přesunuli jinam a já je musel najít. Po dlouhém rozhodování, jsem vybral místo, kde jsem velmi dlouho nechytal a to především z toho důvodu, že je to celkem slušná procházka s kolečkem plných věcí.

Za píli a těch 1200m, při každé cestě na místo, jsem byl odměněn hned při první vycházce několika záběry.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Tomáš

červen – Svazová voda ČR

Úkol zněl jasně, chytit kapry před třením. Delší dobu jsem měl v plánu, že vezmu rodinu a pojedeme na dolní Labe. S parťáky nás to tam pořád táhne. Velká, těžká voda, která nás stále fascinuje. Proud se uklidňoval a teplota rapidně stoupala. Bál jsem se, aby už nebylo pozdě. Musel jsem se zdržet v práci a tak to bylo s výběrem místa dost na hraně. Nakonec jsem našel zajímavé místo, kde jsem nikdy nechytal. Vypadalo to moc dobře, menší stulíkové pole a vodní trávy. Po zmapování dna jsem si říkal, že tohle prostě musí být super. U břehu členité dno s hloubkou mezi 0,5m až 1,5m a možnost vozit montáže na koryto s hloubkou 3m. Milostné hrátky se dost rozjížděly a tak jsem byl celkem v nejistotě. Velká naděje byla, když se ryby v podvečer začaly ukazovat i na korytě. Krmil jsem pouze pár hrsti Koka na montáž. To, co se potom začalo dít, bylo neskutečný. Záběry jsem dělal z půl metrové hloubky, ale i z koryta. Kapři stále futrovali a chystali se na tření. Nebudu rozepisovat záběry, zdolávačky a ani pocity, bylo by to na slohovou práci. Kapři byli při chuti a já si to neskutečně užíval. Výsledek tohoto víkendového masakru bylo 12 kaprů přez 10kg, z toho 4 ryby přez 15kg. Vyzdvihl bych asi jen tři momenty. Záběr z půl metrové hloubky, od kapra 18,5kg, skoro hodinu na člunu s kaprem 13,3kg, o kterého kdybych přišel, tak to je jasný rekord a potom krásné stavěnou jikernačku 19kg. Nicméně jsem další víkend vyrazil znovu na to samé místo, ale to až příště…

Za Exil Carplife a Vasr.cz, Petr

červen – Svazová voda ČR

Začátkem června jsem uskutečnil třídenní výpravu, která původně měla být ještě o den delší, ale bohužel jsem se ráno před odjezdem probudil se šílenou bolestí v krku. Výběr místa jsem nechával na poslední chvíli, měl jsem v plánu dolní Labe, ale silný průtok a již zmíněná začínající nemoc mě nakonec donutili jet na úsek středního Labe. Po všech těch jarních pokusech jsem si tentokrát řekl, že vsadím na jistotu a vyrazím na místo, kde jsem byl před týdnem úspěšný. Netrvalo to ani hodinu, kdy po prvním náhozu zabral lysec okolo 8kg a chvíli po něm další, tentokrát už parádní lysec 91cm 14kg. Začátek fantastický, ale na další záběr jsem čekal až do podvečerních hodin, kdy mi to rozparádil šedesátník. Dokrmil jsem krmným boilies KOKpro a před setměním dostal opatrný záběr. Na tomto místě často již při záběru poznám, zdali se jedná o slušnou rybu a teď jsem o tom byl přesvědčen, hned jak jsem bral prut do ruky. Zhruba po deseti minutách, kdy se se mnou kapr absolutně nebavil, jsem už začal být lehce nervózní, co na druhém konci udice mám za obludu. Dalších 20 minut mi kapr jezdil od půlky až k téměř druhé straně, po proudu, proti proudu, jak se mu to zrovna hodilo a mně se v hlavě honily myšlenky o největších rybách úseku. Kousek ode mě chytal Šulcik, který zrovna rozbaloval, když jsem vybíhal k záběru a když po oné půl hodině ke mně přišel, myslel si, že tahám minimálně druhou rybu. Měl jsem kapra už kousek od sebe, cítil brutální tah a tíhu, a s Ondrou jsme oba věděli, že to bude mega ryba. Jenže poté se stalo to nejhorší co mohlo, kapr i přesto, že při záběru odpadlo olovo zajel pod břehem do vázky. Nechápal jsem to, přesně z toho místa jsem podebral letos už minimálně desítku kaprů a teď jsem si byl chvíli téměř jistý, že jsem o rybu přišel, jelikož i s povoleným vlascem nebylo znát žádného pohybu. Díky bohu, že byl u mě Šulcik a přijel i Adam, kteří vše zatracovali daleko méně než já a když se Ondra snažil druhým prutem zaháknout vlasec z vázky, kapra vyplašil a já si částečně oddechl, že na háčku stále je. V autě jsem měl člun, který jsme v rychlosti nafoukli, vzali kotvičku a snažili se zachytit vlasec za vázkou, ve které byl natvrdo. Na druhý pokus se to Ondrovi povedlo a za asistence Adama, jsme rychle navázali vlasec s kaprem, který mi jeho brutální silou málem uřízl prsty, na druhý prut a já mohl zdolávat. Kapr se pořád nedal, trvalo to dalších pět minut, než vítězně skončil v podběráku. Takovou radost jsem dlouho neměl a klukům okamžitě děkoval, bez nich bych tohle nezvládl! Souboj se protáhl na neuvěřitelných 90 minut a onen bojovník na druhém konci byl pořádně namakaný šupináč 101cm 19,4kg! Takový pocit smutku, ze kterého se po chvíli stane euforie, nezažijete u vody každý den. Jak jsem již psal na začátku, viróza mi výpravu dost komplikovala a bylo to v poměrně teplých dnech pouze o přežití, proto jsem výpravu o den zkrátil. Přesto se mi povedli ještě tři pěkní kapři, lysec 12,9kg a šupináči 12kg a statný 91cm 15kg. Úřadovalo klasicky KOKpro.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

květen – Svazová voda ČR

Po příjemně stráveném víkendu s rodinou, jsem se v neděli večer, vydal na pár hodin k řece. Při dopolední projížďce na kole, jsem si s sebou nezapomněl vzít pár kilo Koka, a tak jsem měl místo předem hezky předkrmené.

A že to byla dobrá taktika, jsem se přesvědčil, zhruba po minutě lovu, kdy mě zaskočil první, velmi brzký záběr. Ještě jsem neměl ani rozbalený podběrák, ale nakonec vše dobře dopadlo.

Další záběry na sebe nenechaly dlouho čekat a při poměrně krátké vycházce, se mi povedlo udělat 5 záběrů.

Víc takových dní…

Za Vasr.cz a Exil Carplife Tomáš

květen – Svazová voda ČR

Úžasné jarní dvoudenní výpravě vévodil lysec 23,5kg!

Za Exil Carplife Šulcik

květen – Svazová voda ČR

Blížil se konec května, kdy se mi po desetidenní výpravě na Vltavskou kaskádu, ze které připravujeme video na náš YouTube kanál Exil Carplife, naskytla příležitost vyrazit na zhruba 24hod výpravu. Mé kroky směřovaly k Labi, do míst s mělčinou. Rozhodl jsem se tak, protože se v posledních dnech přeci jen trochu oteplilo a když jsem ráno vyrážel, svítilo slunce. Často se při výpravách řídím svým vnitřním pocitem a často to také vychází, ale toto zrovna takový případ nebyl. Aktivita na místě byla nulová a kapři se otáčeli u druhé strany nad korytem. Řekl jsem si, že to vydržím alespoň do půlnoci a chvíli před ní mě probudil záběr od malého kapra. To mi nestačilo, naházel jsem věci do auta a vydal se na noční přesun k jinému místu. Tentokrát k místu, kde se mi letos nejvíce dařilo. Na řece byl stále silný proud, proto jsem krmné boilies KOKpro rozházel v blízkosti břehu a do těchto míst poté také položil své montáže. Vše začalo jen chvíli po čtvrté hodině, kdy jsem zdolal lysce okolo 8kg. Za svítání a v dopoledních hodinách mi toto místo letos přinášelo ty největší úlovky a ani tentokrát tomu nebylo jinak, když jsem o půl sedmé dostal záběr od krásného, šedivého šupináče 93cm 16,7kg! Prut s 24mm kuličkou KOKpro jsem položil pod břeh zpátky a už pouze s PVA, jelikož mi moc času nezbývalo. Za další dvě hodiny přichází zběsilá jízda a dvaceti minutový souboj, při kterém jsem musel po pás do vody, jelikož mi kapr zajel za větve. Vše dobře dopadlo a já měl na břehu dvojče předešlého úlovku s mírami 94cm 16,7kg, tentokrát ve zlaté barvě. Před odjezdem jsem dostal záběr na oba pruty téměř najednou, od pěkného lysce přes 10kg a menšího šupináče. Další fantastické zážitky za mnou!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

květen – Svazová voda ČR

Celou zimu plánovaná velká jarní výprava na dolní Labe se z původních 14ti dnů, zkrátila jen na tři, jelikož enormně stoupal průtok až do povodňového stavu. Byli jsme nuceni vymyslet náhradní plán a jelikož se při takto velkých výpravách chceme vždy věnovat těm největším vodám, bylo na výběr mezi Pálavou a Vltavskou kaskádou. Pálavu máme naplánovanou opět na podzim a tak jsme zvolili kaskádu. Původně jsme na ni nechtěli z důvodu, že se v těchto měsících měla dopouštět do plného stavu, což se nakonec ukázalo jako největší problém. Chtěli jsme zkusit přítok, kde jsme ještě nelovili a byla to špatná volba, jelikož zde byla voda studenější než v přehradě. Brzy nastalo stěhování právě do míst s teplejší vodou. První ráno na novém místě se mi nad krmným místem otočil obrovský kapr, který mi vlil do žil pořádnou dávku adrenalinu a i teď, s odstupem několika měsíců mám tuto rybu stále před očima. Bohužel mi na háčku neskončil a výpravu jsem končil s největší rybou okolo 75cm. Petr byl daleko úspěšnější a zdolal tři ryby přes 10kg, s největším úlovkem, lyscem 86cm 15,3kg s obrovskými ploutvemi, který byl opravdu nádherný. Z celé výpravy jsme sestříhali také video, na které se můžete podívat pod tímto odkazem - https://youtu.be/ddprHSC9L1k

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra a Petr

květen – Svazová voda ČR

Ahoj, tak jsem se opět vydal k vodě na pár hodin. To znamená ráno přijet a na večer domů. Opět nesměly chybět kuličky KOKPRO ve 20mm a na háček jedna 24mm. Vždy si narvu kapsu tak třemi hrstmi kuliček a to stačí na přikrmení při takto krátké vycházce. Důležité je vědět, kam nahodit montáž a pokud tam ryba je, je jistota, že tuhle kuličku určitě ochutná. Podařilo se mi ulovit dva krásné kapry 12kg a 14,5kg.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Jiří Moc

květen – Svazová voda ČR

Po velmi sporadických vycházkách k vodě, jsem se během května utrhl na pár kratších vycházek, a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. První, dvanácti-kilový šupoš, byl po té dlouhé pauze bez ryby, ideální začátek, jelikož po operaci jsem ještě nemohl zvedat těžké věci :-D

O pár dní později, při další vycházce, jsem si mohl potěžkat o pár kilo těžší rybu, která už více prověřila pevnost sešitého břicha.

I letos, jsem dal plnou důvěru boiliesu Kokpro, na které se mohu spolehnout celoročně.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Tomáš

květen – Svazová voda ČR

Do další velmi úspěšné výpravy bych moc rád zařadil i tuhle. Vše bylo domluveno, od dcery jsem dostal povolení vyrazit na noc, ale musel sem něco chytit. Celkem těžký úkol, potom co se přehnaly silné deště a proud i hladina rychle stoupaly. Rozhodl jsem se proto zvolit taktiku jako v zimních měsících a našel jsem si poblíž břehu vracáky, kam jsem položil své montáže. Už nějaký pátek volím jako nástrahu Kokpro a opět mě nezklamalo. V noci vybíhám k neskutečně jízdě při které kaprovi pomáhal silný proud. Šel jsem podél břehu dobrých 50 metrů, než se se mnou kapr začal trošku bavit. Silný 18kg kapr využíval proud k výpadům a mě nezbývalo nic jiného, než doufat, aby vše drželo. Podařilo se mi ho podebrat a mohl jsem si oddychnout. Nic dalšího se už nepovedlo a mě čekala ještě jedna vycházka před delší výpravou. Proud se už uklidnil a tak jsem opět vyrazil po práci na pár hodin. Bohužel to nevypadalo moc nadějně. Žádná aktivita ryb na hladině nebyla, dokonce ani otravní tloušti. Proud asi zatlačil ryby níže do úseku. Nicméně jsem vytrval a odměnou mi byl hezky stavěný šupik o váze 12,3kg. Udělal mi velkou radost a já se mohl odhodlaně připravovat na velkou jarní výpravu, směr Vltavská kaskáda, ze které brzy vyjde video na našem YouTube kanále.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Petr

květen – Svazová voda ČR

První květnový lov jsem uskutečnil po vydatném celonočním dešti na území celé republiky, kdy se průtok brutálně rychle zvýšil na hranici chytatelnosti. Věděl jsem, že to bude dřina a přizpůsobil tomu strategii výběru místa a samotného lovu, kdy jsem montáže pokládal defakto pod břeh. Průtok sice byl vysoký, ale voda se stále oteplovala a tak jsem letos poprvé zkusil více nakrmit. Po příjezdu do řeky padly 3 kila krmného koka a pod háček jsem klasicky našil 24mm chytací kuličku KOKpro. Kvůli proudu jsem i přes chytání pod špičkou musel aspoň jednou za tři hodiny přehazovat. Po dvou menších rybách mi kolem 7:30 ráno zabral slušný kapr, který maximálně využil zvýšeného průtoku a dobrých 20 minut jsem ho stahoval z půlky řeky k sobě. Vše se povedlo a já se mohl zvěčnit se šupináčem 15,9kg a zhruba tři hodiny po něm s dalším, zajímavě stavěným šupíkem 94cm 15,3kg. No a aby toho nebylo málo, tak mi během odpoledne zabral lysec rovných 15kg, kterým jsem dovršil krásný hattrick. Bylo to vůbec poprvé, kdy se mi tolik krásných ryb v tak krátkém časovém rozmezí na řece podařilo.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

květen – Svazová voda ČR

Čtyři kapři přes 10kg během první noci, to byla fantazie! Ovšem to, co se rozpoutalo v následujících hodinách, kdy přišel déšť, který trval celou noc, bylo teprve z říše scifi. Vše začalo dalším 12kg kaprem, po jeho puštění jsem zase několik hrstí 20mm KOKPRO na lovné místo rozházel. Když lilo snad nejvíc jak mohlo, zabral mi brutální šupináč 19kg se kterým jsem se pral pěkně dlouho!! Byl jsem z takového úlovku samozřejmě nesmírně šťastný, ale nevzal jsem si s sebou moc náhradního oblečení a tak jsem se rozhodl, že začnu balit. Prut jsem ještě nahodil zpátky a když už jsem měl téměř vše sbaleno, zabral další šupináč, tentokrát 16kg! Šílený, moje životní výprava!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Jiří Moc

květen – Svazová voda ČR

Začátkem května jsem konečně měl čas se dostat na první výpravu k vodě na dvě noci. Bohužel na víkend hlásili špatné počasí a to taky vyšlo. Déšť, vítr a zima. Na tuto dobu nezvyklé počasí. Rybám to naštěstí vůbec nevadilo a po pár hodinách dostávám první jízdu a byl z toho hned 12,3kg šupináč. Měl jsem radost, vyfotil kapra a ani by mě nenapadlo, že tento kapr bude v následujících hodinách jeden z těch nejmenších! Pod háček jsem dával jak jinak než 24mm KOKPRO. 8 kuliček 20mm na pva a krmil jen hrstí kolem montáže. A tato taktika fungovala. Po hodině dostávám další záběr a byl z toho 10kg šupináč paráda! Byla půlnoc, pruty jsem stáhnul a připravil se na 4hod ráno. Po ranním náhozu to tam leželo jen chvilku a dostávám krásnou jízdu. Tentokrát to byla jiná váhová kategorie!!! Šupináč rovných 17kg! A chvíli po něm opět další kapr lehce přes 12kg. Celý den se pak bohužel nic nedělo, až poté, kdy kolem deváté večer začalo pršet a v tom to začalo žrát a to tak, že na následujících pár hodin rozhodně hodně dlouho nezapomenu! O tom vám napíšu zase příště.

Za Exil Carplife a Vasr.cz Jiří Moc

duben – Svazová voda ČR

Poslední dubnový den jsem v návaznosti na předešlý úspěch vyrazil na rychlou vycházku. Dorazil jsem k vodě při stmívání, po práci, kdy se zrovna po krásném dni rozfoukal šílený vítr s krátkým, silným deštěm. Jen co dopršelo, volá mi Petr, který loví nedaleko, že ulovil šupináče přes magickou hranici! Navštívil mě zrovna kamarád a tak jsem ho poprosil, aby mi chvíli pohlídal pruty a já jel Petra vyfotit s krásným šupináčem. Na svůj první záběr jsem čekal až téměř do půlnoci, kdy jsem vytáhl menší rybu. První ranní budíček znamenal šupináče 13,2kg. Druhý ranní budíček ale teprve stál za to, opět při východu slunce po krásném souboji vítězím nad nádherným, velkým šupináčem 98cm 19,4kg a jelikož jel zrovna Petr kolem mě do práce, roli fotografa jsme si vyměnili. Čím více si tohoto kapra prohlížím na fotografiích i videích, tím z něj mám stále větší radost. Nádherná, bezchybná ryba a Kokpro opět neocenitelný pomocník!

Za Exil Carplife a Vasr.cz Ondra

duben – Svazová voda ČR

Loni, i letos jsem měl jaro, kdy jsem se trápil a jezdil si spíše k vodě trénovat náhozy. I přes neúspěchy jsem jezdil a užíval si noci pod širým nebem. Jezdil jsem opět po práci na pár hodin k řece a doufal v to, že se to jednoho dne zlomí. Vyrazil jsem tedy opět k vodě a nastražil jistotu Kokpro. Ten den se pokazilo vše, co mohlo. Začalo to tím, že jsem doma nechal kobru, vybila se mi čelovka a powerbanku jsem zapomněl nabít.  Za světla se připomněli otravní tloušti, které mám opravdu rád. Začalo se stmívat a povedl se ten pravý záběr. Podebral jsem šupináče okolo 9kg, hned ho pouštím a nahazuji prut. Zanedlouho přichází další záběr a na jeho konci byl krásný šupik 15,7kg. Bez čelovky to byla parádní zdolávačka, ale ještě větší radost. Druhý den mělo lehce sprchnout a tak jsem vyrazil znovu. Tentokrát už lépe vybaven, vzal jsem kobru a dobil jsem čelovku. Tloušti ten den nebyli vůbec aktivní, proto montáže ležely v klidu na dně a čekaly na kapra přes onu magickou hranici. Přesně 21,2kg a rovný metr. Krásný šupináč byl jediným záběrem, ale vůbec mi to nevadilo a doufám, že se mi povedlo prolomit jarní smůlu.

Za Vasr.cz a Exil Carplife Petr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

duben – Svazová voda ČR

Blížil se konec dubna a počasí se konečně po vleklé zimě začínalo lepšit, proud v řece také pomalu ustával a vracel se do normálu. Chtěl jsem být v dubnu u vody daleko více, ale bohužel to s časem nešlo podle plánů, proto jsem celý nadšený vyrazil k řece na krátkou 24h výpravu. Místo jsem opět předem nekrmil a po příjezdu nahodil pouze s pva. Do hodiny jsem měl oba pruty jednou venku i s kapry kolem 8kg, super začátek. Aktivita na hladině byla značná, proto pár hrstí krmných koulí Kokpro do vody letělo. Po setmění to vzal první lepší kapr s váhou 14,2kg. Ranní budíček mi připravil už daleko větší kapr, se kterým jsem si užil krásný, dlouhý souboj při východu slunce. Sluneční paprsky se podepsaly i na nádherné fotografii s tímto 17,6kg těžkým lyscem. Přes den jsem zdolal pár menších kaprů a lysce 12,8kg. Další skvělá výprava za mnou.

 

Za Vasr.cz a Exil Carplife Ondra

duben – Svazová voda ČR

V druhé půlce dubna jsme si s Petrem naplánovali víkend u dolního Labe, kde jsme byli na první výpravě zhruba 14 dní zpět neúspěšní. O to větší výzva to teď byla! Nakonec jsem vyrazil již ve čtvrtek, s tím, že budu muset v sobotu odjet domů. Nepochopitelně jsem zvolil místo, kde se mi to od začátku nezdálo, ale říkal jsem si, že tu prostě něco vybojuji. Opak byl pravdou a když se za mnou další den stavil kamarád Kuba, po chvilce váhání a konzultaci s Petrem jsme se rozhodli přestěhovat na jiný, pro nás neznámý úsek Labe. Máme rádi výzvy a zdejší prostředí se nám velmi zalíbilo, že se na tento úsek určitě opět vrátíme. Užili jsme si parádní chvíle u vody a každý jsme vytáhli i pěkného kapra. S Kubou jsme měli double šupináčů 13,6 a 13,7kg a Petr za tmy přidal dalšího šupináč 14kg. Fungovalo klasicky Kokpro, tak jako vždy a všude.

Za Exil Carplife Ondra

březen  – Svazová voda ČR

Na přelomu března a dubna jsem se vydal k vodě na tři dny. Žádné místo jsem si předem nekrmil a chtěl se pokusit kapry vystopovat. Byl konečně první slunečný, krásný jarní den, proto jsem zvolil mělčí místo v domnění, že by jej mohli kapři vyhledat. Po nahození druhého prutu, pouze s pva a bez jakéhokoliv dokrmení, jsem se šel s křesílkem na sluníčko vyhřívat také a řešil pár pracovních telefonátů. Netrvalo to ani dvacet minut, kdy jsem musel v rychlosti ukončit hovor, protože prut, který byl spíš položený, než nahozený pod břehem hlásil jízdu, špička se ohnula a kapr rychle upaloval do koryta, do stále silného proudu. Jelikož jsem si při předchozí výpravě poškodil prut a čekal, než mi přijdou nové, půjčil jsem si na tuto výpravu od kamaráda veterána black widow, který se ohýbal snad i v rukojeti, ale s vypětím všech mých sil vše precizně zvládl a já se nesmírně šťastný díval na obrovského lysce v mém podběráku. Jeho míry byly 91cm 19,7kg a na takovou stavbu těla bylo opravdu radost pohledět. Kokpro s pva letělo do vody znovu a zanedlouho přišla další, menší ryba. Rozhodl jsem se na místě zůstat a udělal jsem dobře, jelikož další ráno jsem ulovil tři kapry s největším lyscem přes 11kg a poslední ráno se situace opakovala s tím  rozdílem, že půjčený prut štěstěny mi dopřál další nezapomenutelný souboj s metrovým šupinatým torpédem o váze 16,7kg. Byla to opravu parádní vycházka a pokračování startu sezóny z říše snů!

Za Exil Carplife Ondra

březen – Svazová voda ČR

Po nečekaném úspěchu v ledovém Labi, jsem druhý den na místo vyrazil znovu. Nahazoval jsem ráno kolem 8:00  a opět do hodiny v ruce držel ohnutý prut. Od začátku jsem měl jasno, že to bude ryba z daleko vyšší váhové kategorie, která si to hned namířila do míst, kde vím, že je dost vázek. S vypětím všech sil a možná spíš všech myšlenek jsem kapra před nimi otočil. Výhra to byla tak z poloviny, jelikož to vzal do půlky řeky a hezky po proudu, který byl stále silný. Ze zkušeností z předchozích let, když to břeh řeky dovolí, nikdy netahám rybu proti proudu, ale scházím po proudu s ní. Sešli jsme dobrých 200 metrů, zafightili si dobrou půl hodinku, ale povedlo se. Výsledkem byl bezchybný, kulatý šupináč 92cm 18,1kg! Kokpro opět nezklamalo a já byl štěstím bez sebe.

Za Exil Carplife Ondra

březen – Svazová voda ČR

V polovině března, kdy byla voda v řece ledová a průtok stále nadměrně silný, jsem přemýšlel, které místo by mohlo být tím pravým. Pár jsem jich v hlavě měl, ale upřímně jsem všem dával pouze mizivou naději. Bylo 15.3. a já měl zrovna poměrně volný  den,  kolem desáté hodiny jsem vyrazil na břeh řeky, do míst,  kde se v proudné vodě tvořil tzv. vracák. Nachystal pruty, jako nástrahu jsem zvolil 24mm Kokpro, aneb celoroční klasika a nahodil pouze s pár kuličkami kolem. Za hodinu záběr, který jsem přisuzoval tloušti, ale jen co jsem vzal prut do ruky, bylo jasné, že se jedná o kapra. Po pár vteřinách mi bylo jasné, že se jedná o dost slušného kapra, který využil snad veškeré přes zimu nastřádané síly a pral se se mnou určitě přes čtvrt hodiny. Vše dopadlo dobře a já těžko chtěl uvěřit, že můj první letošní kapr má hned přes 15kg. Říkal jsem si, že to bude obrovská náhoda, ale opak byl pravdou,  místo jsem trefil na podtrženou jedničku s hvězdičkou a za další tři hodiny zdolal tři kapry. Malého šupináče, lysce 95cm  14kg a šupináče 91cm 14,3kg. Co více dodat, prostě zahájení snů!

Za Exil  Carplife Ondra

zima – Svazová voda ČR

Původně bylo v plánu natočit video ze zimního chytání na řece, ale zima se ukázala ve své parádě a silný proud tomu moc nepomohl. Bylo daleko těžší ryby najít a přinutit je k aktivitě. Jezdil jsem k vodě na pár hodin po práci a měnil místa lovu. Snažil jsem se ryby hledat v tišinách, kam jsem pokládal své montáže a přikrmil pár kuličkami Kokpro. Povedlo se mi udělat jen dva záběry, ale velmi potěšili a mám z nich strašnou radost. Hned na zahájení sezony v lednu, mi přišel krásně tmavý lysec 16,2kg, opravdu krásný kapr ulovený na sněhu. Do pár dnů se průtok zvýšil a teplota klesla hluboko pod bod mrazu. Vše se trochu uklidnilo až v březnu a tak jsem začal opět jezdit. Taktika byla stejná a vše bylo jen o čase stráveném u vody. A v březnu to taky píplo. Rozjel to další lysec a zase krasavec 92cm 17,6kg. Mám neskutečné štěstí, zimní Labe a takové parádní ryby. Kokpro ukázalo, že i ve studené vodě funguje jak má.

Za Exil Carplife Petr