říjen – Svazová voda ČR

Letošní podzim byl na kaprařské vycházky velmi chudý. Počasí bylo ideální a voda se ochlazovala postupně, jenže velké pracovní vytížení a narození druhé dcerky mou rybářskou aktivitu přibrzdilo. Mou jedinou podzimní vycházku jsem uskutečnil v pulce října na úseku Labe, který vůbec neznám. Po vizuální obhlídce okolí a aktuálnímu, nezvykle teplému počasí jsem se rozhodl pro velmi mělkou část řeky v podjezí. Přímo, do pomalu odumírajících leknínů jsem nahodil své montáže vyzbrojené oblíbenou koulí N1. Háček jsem pro jistotu celý obalil do klubka boiliesů na PVA šnůrce, aby montáž propadla až ke dnu a nezasekla se o vodní porost. Večer jsem si užíval ten krásný klid, na poloprázdném úseku a doufal, že se brzy rozjede jeden z prutů. Pár minut po ranním náhozu se konečně roztáčí cívka navijáku a brzy podebírám chuchvalec vodních rostlin, mezi kterými po chvilce hledání nacházím i kapra. Nízkého sedmdesátníčka rychle pouštím a posílám eN jedničku zpět do boje. Uplynulo jen pár minut a červená dioda příposlechu hlásí další akci. Vyčištěné místo od předchozího kapra mi usnadňuje souboj a já se mohu radovat z krásného šupíka 87cm a 11kg. Tímto kaprem, jsem ukončil svou vydařenou jednodenní vycházku. Mám velikou radost, protože jsem letos chytal na třech úsecích Labe a na každém úseku jsem ulovil plno hezkých kaprů, za pomoci boilie Oliheň/Chobotnice a N1 v které jsem si vybudoval naprostou důvěru. Být ve správnou dobu na srávném místě a mít pod háčkem nástrahu které opravdu věříte, je prostě základ.

Tomáš Sekera

září – Svazová voda ČR

Podzim utíká jako voda a mně se k vodě krom minima rychlých akcí vůbec nedaří dostat. Proto jsem si zavzpomínal na poslední větší akci, z níž jsem dva pěkné šupoše poslal v předešlé zprávě. Byl jsem nadmíru šťastný a měl ještě dva dny před sebou. Hned první večer jsem obdržel záběr na Kokpro od kapra, který mi při souboji nedaroval ani metr zadarmo. Vše dobře dopadlo a na podložce se mi rozvalilo masivní tělo šupináče s mírou 96cm a váhou 17,1kg! Byl jsem v eufórii, přeci jen jsem tento úsek Labe pořád téměř vůbec neznal a tak mě to potěšilo opravdu nesmírně. Další večer zabral další kapr přes 10kg, takže skóre bylo skvělé : 4 dny – 4 kapři přes 10kg. Teď doufám, že mi do zbytku roku ještě nějaká ta výprava klapne a zakončím už tak velmi vydařenou sezónu. S pozdravem, Ondra.

září – Svazová voda ČR

Ahoj, po předchozím úspěchu na nové vodě, jsem se na místo samozřejmě chtěl co nejdříve vrátit. Vybavil jsem se novou zásobou kuliček KOKpro a vyrazil na 4 dny. Hned druhé odpoledne jsem zdolal dva krásné šupináče a o zlatém hřebu výpravy zase v příští zprávě. S pozdravem Ondra.

srpen – Svazová voda ČR

Po sérii červencových nočních vycházek, mi pomalu žačaly docházet síly. Potřeboval jsem to prostě dospat a tak jsem si dal dvou-týdenní pauzu od ryb. Po pauze se opět vracím na břeh řeky a volím místo, které bylo při minulých vycházkách nejproduktivnější . Zrovna přišlo prudké ochlazení a tak jsem čekal velkou aktivitu ryb. Bohužel tato změna počasí měla opačný efekt než jsem čekal a za 2 noci jsem chytil pouze jednoho menšího kapřika.No, tu pauzu jsem si pak hooodně vyčítal. Vyprdnout se na dobře rozjeté místo byl špatný nápad, ale dobrý spánek je prostě základ. Pár dní jsem počkal, než se opět vrátí tropické počasí a ustálí tlak, abych dal místu jednu z posledních šancí. Opět se tedy vracím s velkým očekáváním a nahazuji pruty do osvědčených míst. Zakrmuji mixem boilie N1 a Oliheň/Chobotnice, který je pro mě jasnou jedničkou a jdu si připravit zbytek věcí. Nejsem nijak přehnaně pořádný ani puntičkář, ale při „nočních fofr akcích“  musím mít vše po ruce a na svém místě. Jak se řiká, každá věc má své místo. Brzký záběr kapra řady 70cm + a viditelná aktivita ryb v krmném místě, mi dává jasně najevo, že bude úspěšná noc. Na další záběr nemusím dlouho čekat a opět držím prut v ruce. Po dlouhém, snad půl-hodinovém souboji navádím do podběráku dlouhého šupináče, který zabral na jednu 20mm kuličku N1. Krásný robustní labák, který vážil 14.80kg. Tato ryba musí udělat radost každému lovci. Brzy ráno, ještě za tmy přichází další ukázková jízda. Další super souboj pod jasnou oblohou plnou hvězd a další kapr 10kg+ v mém náručí. O pár hodin později už jsem v práci a cítím se jako němý, ovšem plný pozitivní energie z úspěšné noci. Dávám si jednu noc pauzu a druhý den k večeru letí další kilčo boilie, včetně mých montáží zpět do proudu řeky. Večer opět příjemně odstartoval šupinatý sedm-desátník, kterých jsem zde během léta ulovil opravdu mnoho. Lehce přikrmuji a těším se na další akci. Ta přichází brzy a těsně před půlnocí se raduji z hezky stavěného bojovníka, který dal pěkně zabrat brzdě mého navijáku. N1 si připsala dalšího krásného, 11.60kg těžkého kapra.

Tímto kaprem jsem zakončil krátké letní vycházky, které jsem si opravdu užil!

Tomáš Sekera.

1srpen – Svazová voda ČR

Ahoj parto, od začátku roku jsem se hlavně věnoval pro mě neznámým vodám. Na přelomu září a října jsem podnikl několik výprav k novému úseku oblíbené řeky, o kterém jsem měl naprosto minimální až nulové informace. Jelikož se lovu na řece věnuji už 10 let, zúročil jsem nasbírané zkušenosti. Byly stále ještě teplé dny i noci, proto jsem si vybral místo u stulíkového pole a chytal v maximální hloubce 2 metrů. Na nástraze jsem nic neměnil a použil odzkoušené a hlavně skvěle fungující Kokpro. Hned první večer jsem dostal záběr od kapra nad 10kg a v pravé poledne, chvíli před odjezdem mi zabral nádherně stavěný šupináč. S pozdravem Ondra.

červenec – Svazová voda ČR

Léto je opět v plném proudu a slunce nám ukazuje svou sílu. Denní teploty stoupají až k téměř nepříjemným hodnotám a ani v noci to není o moc lepší. Toto počasí mě však neodradilo od pravidelných vycházek k vodě.

Plán na léto zněl jasně, poznat nová nadějná místa a zjistit kam se kapři jezdí v tomto období krmit. Bylo mi jasné, že největší šanci na úspěch budu mít v noci a brzkých ranních hodinách, proto jsem podnikal pouze krátké, 7-8 hodinové vycházky přes noc.

První vytipované místo jsem vyřadil ze hry hned po první noci. Aktivita cejnků zde byla tak vysoká, že bych nástražníma rybama uspokojil nejednoho sumcaře na celou sezónu. Těsně před odchodem se sice povedl menší kapřík, ale mé rozhodnutí o změně místa na další vycházku už nezměnil.

Druhé vytipované místo, se nacházelo na vedlejším úseku řeky, který moc neznám. Vybral jsem si nejchladnější noc z celého týdne a byla to dobrá volba. Braly sice měnší kapři, ale parádně jsem si zachytal. Největší kapr byl 80cm dlouhý lysec, který zabral na boilie N1. Bohužel toto místo bylo na můj vkus až moc rušné a tak jsem se při další vycházce přestěhoval o pár set metrů dál, kde jsem už neměl hned za zády chaty a rodinné domky. Na novém místě přišel jeden záběr a bojovný 11kg těžký lysák mi vykouzlil úsměv na tváři. Zachutnalo mu boilie Oliheň/chobotnice z řady Basic. Místo se mi zalíbilo a tak jsem ho navštívil ještě 2x ale boužel bez dalšího úspěchu.

Na řadě bylo další místo, které jsem měl v plánu navštívit už dlouhou dobu. K řece přijíždím o trošku dříve a pozoruji aktivitu ryb, která tu je o poznání větší než na předchozích místech. Po pár minutách pozorování už mám jasno, kam budou směřovat mé montáže. Dlouhé návazce měním za krátké a v mžiku už nástrahy letí až k druhé straně. Netrvá to dlouho a přichází zběsilá jízda. Po poměrně dlouhém souboji, podebírám zlatou rybku. A to doslova. Proběhlo rychlé focení, kapra pouštím a jelikož jsem skromný, přeji si jen jedno přání. To se mi brzy vyplňuje a místo je opravdu produktivní tak, jak jsem si přál. Během celkem 5 nocí, jsem zde měl kolem 20 záběrů a téměř všechny ryby meli nad 70cm.

Na celé léto jsem měl k lovu i na krmení připravený mix boilie N1 a Oliheň/chobotnice, který jsem přeléval Krill activem N1. Takto upravené krmení fungovalo naprosto parádně a já si užil bezesné tropické noci plné záběrů.

Tomáš Sekera

 květen – Svazová voda ČR

Ahoj patro, poslední dny u přehrady se nesly v pohodovému duchu. Podařilo se mi na Kokpro ulovit celkem 15 kaprů přes 10kg. Na takové množství pěkných ryb jsem před výpravou ani neodvážil pomyslet. Poslední večer jsem navíc zakončil krásným, statným šupináčem. Do konce roku budeme mít s parťákem Tomášem z této výpravy hotové video a je na co se těšit. Zdraví Ondra.

květen – Svazová voda ČR

V dalších dnech u přehrady se odehrálo pro mě něco jako splněný sen. Kokpro šlapalo na jedničku a já během dvanácti hodin ulovil těchto 5 kaprů nad 10kg.
S pozdravem Ondra.

květen – Svazová voda ČR

Jak jsem předeslal v minulé zprávě od vody, od šestého dne jsem na přehradě začal bodovat a dostávat několik záběrů každý den, často od kaprů přes 10kg. Kokpro fungovalo naprosto skvěle a já s krmením vůbec nešetříl. Odměnou v následujících dnech byli tito šupináči. To ale stále nebylo všechno. S pozdravem Ondra.

květen – Svazová voda ČR

Svoji letos nejdelší výpravu jsem podnikl už v půlce května. Vydal jsem se na českou přehradu, na krásných 14 dní. Vsadil jsem vše na své oblíbené boilies Kokpro, kterého jsem si vezl přes 50kg a řepku, které jsem měl ještě více. Chtěl jsem si místo rozjet na dlouhou dobu, což se povedlo. První záběr od kapra přišel sice až pátý den, ale hned během dvanácti hodin, co mi kapři na místo najeli a začali brát, jsem dostal první tři kapry přes 10kg, konkrétně šupináče 12,5kg a 11,4kg a nádherného lysce 15,2kg, kterým jsem si splnil cíl výpravy již šesté ráno! Od této chvíle jsem dostával záběry pravidelně, o tom zase příště.
S pozdravem Ondra.

květen – Svazová voda ČR

Květen už je ve své druhé polovině a příroda nám hezky zezelenala. Voda je ideálně prohřátá i v řekách a cejni mají jen pár dní po svých milostných hrátkách. To je ta správná doba, na poslední pokus o ulovení hezkého nevytřeného kapra s pěkným pupkem.

Chvíli váhám nad místem, které si vyberu na dvou, možná i více-denní lov. Nakonec volím místo, o kterém si myslím, že bude v tuto dobu velmi dobré. Každý rok se zde kapři shlukují a připravují ke tření, tak počítám s tím, že už sem budou pomalu najíždět. Proto si místo ani předem nepředkrmuji, tak jako to dělám vždy a volím taktiku s minimem krmení i při samotném lovu.

Ke krmení jsem použil boilie Nekonečná oliheň, na kterou jsem i chytal. Do blízkosti každé montáže jsem nakobroval zhruba 20 kuliček a dokrmoval po každém záběru podobným množství boilie. Záběry přišly až nečekaně rychle a já si přes den užíval perfektní lov krásných nacpaných kaprů kolem 75cm. Po setmění se velikost ryb trošku zvětšila a povedlo se mi ulovit dva hezké kapry, jen pár minut po sobě. Krásně stavěného lysáka 83cm, 11kg a šupináče 89cm, 11kg.

Byl jsem nadšený z prvního dne  a natěšený na ten druhý. Přemýšlel jsem, že si pobyt u vody prodloužím ještě minimálně o jeden den. Ale druhý den ráno si kousek ode mě sedla skupinka 4 rybářů, kteří začali nahazovat jen pár metrů od mého krmného místa. Rozhovor s nimi nepomohl a popravdě mi tak znechutili lov, že jsem to ještě v ten den zabalil a jel domu.

To pravé pupkaté „sele“ se nepovedlo, ale i tak jsem si těch 24hodin u vody užil parádně. Všechny ryby si zobly výše zmiňovanou Nekonečnou oliheň, doplněnou o kousek plovky stejné příchutě.

Tuto kombinaci používám jen velmi zřídka, ale občas mám prostě pocit, že je potřeba udělat něco trošku jinak, než dělám obvykle

Všem slušným a rozumným rybářum, přeji plno hezkých úlovků a klidných chvil u vody.

Tomáš Sekera

duben – Svazová voda ČR

Posílám zbytek kaprů ze suprového dubnového týdne na řece. K vodě jsem jezdil nepravidelně a pokaždé ulovil alespoň jednoho kapra nad 10kg, celkově jich bylo devět. Trefil jsem to opravdu parádně a zachytal si jako nikdy. Pomohlo mi k tomu boilies Kokpro, kterého jsem za tu dobu zkrmil určitě přes 20kg. Po skončení těchto výpraviček jsem měl naplánovanou dvoutýdenní výpravu na českou přehradu, kde se také dařilo parádně, o tom zase příště. Hodně úspěchů, Ondra.

duben – Svazová voda ČR

Další krásně prožitý dubnový víkend tam, kde to mám nejraději :-)

Po první úspěšné výpravě, se již nemohu dočkat až si opět nahodím. Vyrážím v pátek ráno ihned po práci, na stejné místo jako minule, které je už 2 týdny poctivě krmené.

Při minulé výpravě, mě hodně trápili tloušti, tak jsem si krmení na samotný lov nechal pár dní pořádně dosušit, jak se řiká, „na šutr“ aby vydrželo nátlaku těchto nenasytných ryb. Na lov, jsem měl připravené zbytky z minulého roku a to SMOKED SALMONA a N1.

Po pár hodinách lovu, jsem si připsal na účet asi 5 tloušťů trofejních velikostí. Bohužel ani 2x24mm tvrdé boilie na dlouhém vlasu nepomohlo. Poslední možnost která mě napadá, je přestat krmit, aby tyhle „škůdci“ odplavali pryč. A tak za celé odpoledne už do vody nepadla ani kulička.

Lehce přikrmuji až večer. Tloušti už tu nejsou, kapr se sem tam nějaký ukáže, ale do půlnoci jsem bez záběru. Brzké ráno a dopoledne jsem stále bez kontaktu s rybou a začínám být lehce nervózní. Kapři se dost ukazují, je vidět, že tu jsou. Tak kde je chyba? Přehazuji pruty a místo 24mm N1, tam dávám jen půlku 20mm kuličky a jednu malou umělou plovoucí kukuřičku. Netrvalo to dlouho a během poledního pařáku přichází záběr od krásného šupíka, odhadem kolem 10kg. A během odpoledne jsem chytil ještě 2 menší kapříky. Zmenšení nástrahy byla zřejmě dobrá volba.

Těsně po setmění přichází ukázková jízda a po asi dvaceti-minutovém boji podebírám 50m po proudu od místa krásného lysáka, 13.90kg opět na N1. Během focení se mi rozjíždí i druhý prut a tak focení urychluji, kapra rychle pouštím, abych ho tu netrápil a běžím k druhému prutu. Po chvilce jsem měl na podložce dalšího lysáka, o poznání menšího, ale opět krásného. Pohled na tyhle ryby prostě neomrzí. Ráno spokojeně balím a rovnou přemýšlím, kdy a kam pojedu příště. U vody je prostě nejlíp.

Tomáš Sekera

duben – Svazová voda ČR

Při dubnových vycházkách se mi dařilo skvělě. Byl jsem doslova ve správný čas na správném místě a dostal několik záběrů denně. Obzvlášť si cením krásného zdravého šupináče přes 15kg. Denně jsem zkrmil 3-5kg boilies KOKpro a lovil v hloubce mez 3-4m. S pozdravem Ondra.

duben – Svazová voda ČR

Ahoj, první rybou, kterou jsem letos překročil 15kg hranici byl tento říční lysec, který zabral na Kokpro, stejně jako o něco menší šupináč, kterého jsem ulovil jen asi o půl hodinu později. S pozdravem, Ondra.

duben – Svazová voda ČR

Ahoj, první teplé dny začátkem dubna, mě navnadily na první delší vycházku.

Den byl příjemně teplý a povedlo se pár kapříků kolem 70cm a jeden desetikilový nízký lysáček, kterého jsem jen v rychlosti vyfotil na podložce. Jelikož se jednalo o sérii záběrů, nechtěl jsem ztrácet čas a mít co nejdříve montáže tam, kde mají být.

Noc, ta byla naopak velmi mrazivá. Letní spacáček a šusťákovka, nebyla dobrá volba. Po čtyřech hodinách mrznutí mi zazvonil budík, který oznamoval začátek povolené doby lovu a šel jsem si ihned nahodit. Netrvalo to dlouho a přichází záběr. Krásný, dlouhý souboj se silnou rybou, které hraje do karet velký průtok, který momentálně na Labi je, mě dokonale zahřál. Váha a krása ryby je jen třešničkou na dortu, po tomto souboji.

Rychlé vážení, fotka a 14.40kg těžkého šupoše pouštím zpět tam, kam patří a kde je mu nejlíp.

Místo jsem si několik dní předem předkrmoval směsí svého „krmného“ boilie a  boilie N1, na které jsem i chytal.

Tomáš Sekera

duben – Svazová voda ČR

Ahoj, poslední dubnový týden na řece byl opravdu parádní, Kokpro excelovalo a já ulovil několik krásných kaprů. Jako první posílám suprový dabl, u kterého jsem měl obrovské štěstí, že jsem oba kapry vytáhl a šupinatého třináctníka. S pozdravem, Ondra.