Zavážení na řekách
Také jste byli pár dní na řece bez záběru a dělali jste, co jste mohli, abyste udělali záběr. Dipy, method mixy, X různých příchutí boilies, kila partiklu a stále nic? Hold řeka je zrádná a ani takové “ Švédské stoly “ mnohdy nepomohou. Ryby sice celkem pravidelně projíždějí místa, kde jim chystáte svačinku, ale takové mušle a hromady hmyzu na druhé straně v leknínech jsou přeci jen lákavější i přes výbornou výživovou hodnotu vašeho krmení. Není tedy jiná možnost než vzdát lákání ryb k sobě a vydat se za nimi.
Řeka jako Labe je celkem proudná a když má na některých místech šířku přes 90 metrů, je těžké tam udržet svou montáž tak, aby držela na místě a oblouk vznikající z vlasce mezi olovem a udicí neustále nehýbal s nástrahou. Rybu to plaší, a když náhodou zabere, tak ji to dá pořádně zabrat dopnout vlasec, aby byl viditelný záběr, takže je veliká šance, že se ani o záběru nedozvíte. Proto používáme montáže s trhacím vlascem a kamenem. Kámen musí být dostatečně velký, aby držel pevně na místě, musí mít plochy tvar, aby se nekutálel po tvrdém kolmém dně a měl by splývat s prostředím. Kameny v Labi jsou ostré a různě tvarované, pokud mezi tyto kameny hodíte hezký, krásně dokulata opracovaný kámen za zahrádky, nebude to kaprům připadat typické pro svou danou lokalitu a můžou přijímat potravu s menší důvěrou. Proto používám labské kameny přímo z lovného místa. Možná se ptáte, proč používáme vlasec a ne gumový proužek, třeba z duše kola, je to jednoduché a souvisí to s tvarem kamenů, na které chytáme. Gumový proužek se spíše hodí na kulatější hladké kameny, z kterých při záběru sklouzne, u placatých kamenů to není tak jednoduché, guma je hodně napnutá a hranatý tvar nedovolí duši sklouznout. Jednou z velkých výhod chytáním na kámen je, že po záběru se vám odtrhne trhací vlasec, kámen zůstává ve vodě a vy zdoláváte rybu bez jakékoliv zátěže. Nevýhodou zase je, že s kamenem nenahodíte, musíte zavážet. Na druhou stranu, si zase myslím, že zavážení tolik neplaší ryby. Někdo si třeba myslí opak, ale když si vezmete, že z téměř sto metrů nahodíte 130 gramové olovo či více, tak to udělá ránu, která se rybám, nebude moc líbit. Navíc některé tvary olova dokážou udělat ránu, která je velmi podobná zvuku vábničce na sumce a ten se pak rozléhá v celém vodním sloupci. Za to s člunem se dá bez problémů a bez většího rozruchu na hladině dostat přímo nad lovné místo a tiše položit kámen do vody, který navíc při dopadu rozvíří dno a to mají kapři rádi. Samozřejmě hodně záleží i na hloubce do které pokládáte montáž.
Vnadění - Nedoporučuji masivní krmení. U leknínů kam se kapři chodí pravidelně krmit, se nesmí změnit přirozené prostředí, náhlím velkým zákrmem. Kapři ztratí důvěru a místu se vyhnou. Naopak toho využijí menší kusy, které vám začnou luxovat místo, včetně vašich nástrah. To znamená sice více záběrů, ale menší šance na trofejního kapra. Častější zavážení, dokrmování, více kamenů ve vodě, a s pěkným starousedlíkem se můžete rozloučit. Proto vždy krmím jen pár kuličkami, 20 kuliček bohatě stačí na prokrmení plochy 5×5 metrů + ještě pár kulí hodím do větší vzdálenosti, abych zachytil případný tah kaprů a přilákal si je k sobě. Po každém záběru dokrmím hrstkou boiliesů, aby vždy na místě bylo krmení.
Montáž - Používám klasické závěsy na olůvka od firem B.Richa a Korda, výběr byl jednoduchý, kvalita + cena. Akorát že, na ramínko kam se dává olovo, uvážu kámen. Návazec mám klasický asi 20cm dlouhý, jako při lovu u břehu, ze svlíkací šňůrky a menšího háčku. Několik málo centimetrů za háček je dobré dát malý broček, aby šňůrka ležela pěkně u dna.
Záběr, zásek a zdolávání - Záběr bývá různý, občas klasická jízda, ale spíše padák či jen lehké pohupování nebo šponování swingeru k prutu. Obvykle při prvních příznacích záběru už sekám, na takovou vzdálenost, musí ryba vyvinout velkou sílu, aby odtrhla kámen, a často se ji to podaří až na několikátý pokus. Po záseku ryba většinou moc nebojuje, jen se nechá tahat, ale u břehu až si začne uvědomovat co se děje, pak teprve začíná ten krásný souboj. Ale měli jsme i pár vyjímek, kdy se s tím kapři moc nepárali a rovnou po záseku využili síly proudu a prostě jeli.
Na závěr, bych Vás chtěl ještě varovat. Při velmi pevném a kvalitním stáhnutí oblouku, dochází obrovskému roztažení vlasce, který se samozřejmě podle fyzických zákonů snaží stáhnout jako guma zpět, tudíž působí veliká síla na prut, který musíte PEVNĚ upevnit ke stojanu, nejlépe pomocí gumových koncovek do kterých se držák prutu zacvakne. Pokud budete chytat se špičkami prutů nahoře, tak se nám osvědčilo rukojeť prutu dát ze spodu ramena stojanu. Brzda musí být přesně seřízena, aby se neprovíjela, ale ani nebyla úplně dotažená.
Mnoho úspěchů při lovu krásných říčních krasavců Vám přeje Tomáš Sekera.