Vydařený podzim

Je to již šestý rok, kdy jsem začal chytat cíleně velké kapry pouze na našich svazových vodách. Ze začátku mi nejvíce učarovala řeka, ale s postupem času mě můj chtíč hnal i na jiné vody. Letošní obrovskou výzvou byl Mušov, na kterém jsem si zachytal společně s Daliborem Hašpicou a parťákem z našeho carp teamu. S prázdnou jsem rozhodně neodjížděl, ba naopak. Nabral jsem tolik zkušeností a nových poznatků, které bych jinde sbíral hezkou řádku let a nějaký ten kapřík do 8kg se mi povedl ulovit. Na podzim jsem dal opět mé milované řece sbohem a začal jezdit na stojatou vodu o velikosti do 100ha.

Měl jsem v plánu jezdit na delší, alespoň čtyřdenní výpravy a podle toho probíhaly moje přípravy. Krmil jsem vždy pouze před setměním a to dvěma kilogramy boilies, potom dokrmoval podle záběrů. Boilies z řad Kokpro a Main Course jsem si vždy naroloval sám maximálně týden dopředu, aby bylo čerstvé, ale zároveň už i trošku vytvrdlé. Vlastnoručně válené kuličky mi přidávají na důvěře a úlovek na ně potěší vždy určitě o něco víc, než na hotovku. Počáteční zákrm jsem volil vždy stejný, doma jsem si den předem namočil řepku, většinou v rozmezí 10-20kg. Naboosteroval v katalyzátoru dvě kila halibut pelet, k tomu přidal již výše zmiňované dvě kila koulí a to všechno jsem rozházel na plac o velikosti tří tenisových hřišť. Náhozy jsem směroval přímo do krmného místa, jeden prut na kraj, druhý k prostředku. Kapři většinou na moje krmení reagovali rychle a najeli hned první, nejpozději druhou noc. Na břehu jsem pozoroval vodu, za tmy už pouze poslouchal a kochal se šplouchanci, které byli někdy od opravdu mohutných kapřích těl. Jelikož ve vodě bylo několik překážek, použil jsem na posledních 15m šokový vlasec o průměru 50mm, konkrétně Snag Leader od firmy Fox. Snažil jsem se o nenápadnou prezentaci, tudíž jsem použil zadní olova, aby vlasec co nejvíce kopíroval dno. Vystačil mi k tomu backlead okolo 30g. Chytal jsem pouze na odhoz se 100g olůvkem. Ze všeho nejvíc nenávidím, když vytáhnu po X hodinách čekání na záběr zamotanou montáž. Proto chytám pouze se ztuženou, svlékací šňůrkou s nosností 25lb, tím docílím, že se montáž v 95% nezamotá. Háčky již dlouhodobě používám od firmy Fox, typ SSBP velikost 5. Nasadím na ně ještě rovnátko, které jsem si v posledních letech oblíbil, i když jsem tomu velice dlouho bránil. To by bylo po technické stránce vše, co jsem chtěl říct.

Při druhé z podzimních výprav, jsem si překonal osobní rekord tímto krasavcem 97cm 16,9kg

Díky pečlivé přípravě a samozřejmě nějakému tomu štěstíčku, se mi všechny výpravy na tuto vodu podařily. Z každé z výprav jsem odjížděl s fotografií kapra nad 10kg. Hned při té druhé se mi povedlo zlepšit svůj osobní rekord šupináčem 97cm 16,9kg. Při třetí výpravě se mi podařilo chytit dva šupináče s váhou lehce nad 15kg a při poslední delší výpravě k této vodě, kdy se téměř nikde nic nechytlo, co se mi z doslechu doneslo, jsem dostal na podložku šupíka 13,8kg. Tato výprava byla opravdu strašná, poněvadž počasí na konci října připomínalo spíš začátek září, navíc byl ještě prodloužený víkend, takže k revíru přijely spousty rybářů a to opravdu není nic, co bych u vody vyhledával. Vybral jsem si místo, které bylo dál od ostatních a úspěch to přineslo. Suma sumárum jsem za 16 nocí dostal na podložku 43 kaprů, z nichž jsem ty největší již popsal. Myslím si, že na svazovou vodu to byl opravdu vydařený podzim!

Poslední výpravu k této vodě jsem uskutečnil úplnou náhodou a to v prvním listopadovém týdnu, když mi vytypovaná místa na řece z různých důvodů nevyšla. Objíždění míst mi zabralo moře času, proto jsem na lovné místo, které jsem dosud neznal, dorazil až za tmy. Neměl jsem nic na krmení, nevěděl jsem kam nahodit, tak jsem si řekl, že si jednu z posledních letošních nocí prostě jen užiju. Když jsem v ruce držel první prut a připravoval se na nához, otočil se v odhozové vzdálenosti kapr. Moje montáž hned věděla kam letět. Dlouho do noci jsem pozoroval vodu, potom šel s dobrým pocitem spát. Netrvalo to ani tak dlouho a vystřelil jsem ze spacáku za záběrem. Takový boj, jaký mně tento kapr ukázal, jsem zažil možná i poprvé. Nebýt silného šokového vlasce, určitě bych o něj přišel, ale nestalo se tak. Když jsem kapra poprvé uviděl, přišlo mi, že je to lysec a tak jsem se celý rozklepal, protože jsem jeho váhu odhadoval mezi 13-16ti kilogramy! Šupináče v této váhové kategorii již nachytané mám, a že jich je hodně, ale na lysce stále čekám. Po podebrání zjišťuji, že jsem se mýlil, byl to šupináč. Radost jsem měl i přes to obrovskou, vážil 14,4kg a stavbou těla byl nádherný. O pár dní později jsem zjistil, že ulovení této ryby nebyla až taková náhoda, jak jsem si myslel. Doneslo se mi, že pár dní přede mnou zde chytal místní rybář a místo razantně prokrmoval. Proto ten výskok při náhozu, stále se tam krmili. Kapři na této vodě a nejen na ní doslova milují boilies. Pokud chceme být úspěšní, nesmíme na nich šetřit! Je to úplný paradox oproti mému chytání na řece, tam krmím většinou minimálně, před dvěma lety jsem o tom i napsal článek a v příštím roce, bych rád napsal pokračování, včetně nových postřehů. Uvidíme, jak se bude dařit.

Bojovník z neplánované jednonočky - 14,4kg.

Přeju všem rybářům mnoho úspěchů do nadcházejícího podzimu 2014!

Za Carp team Exil a DH baits team Ondra Křížek.

Podpořte nás „lajkem“ na facebook.com/ctexil