Jarní chytání kaprů

Jarnímu chytání našich miláčků, se každý kaprář věnuje zcela jistě rád. Kapři na jaře při tření dosahují větších vah (i v řádech několika kilogramů) a proto před třením více vyhledávají potravu, to je naše šance, jak chytnount nějaké monstrum nebo i jen prostě normálního kapříka. Mýt o tom, že když se kapři třou, tak přestanou příjmat potravu je sice z části pravda (kapr ve tření potravu nepříjmá), ale nikdy se netřou najednou všichni kapři v jezeře, rybníku nebo třeba úseku řeky. Proto i ve tření se dá slušně zachytat a vlastně i po tření, kdy jsou kapři vysíleni po jejich rozmnožovacích hrátkách a potřebují nabrat novou energii. Je však důležité věnovat se montážím a nástrahám společně s návnadami.

Montáže – V zásadě preferuji nejjednoduší montáž, kterou trochu vylepším. Nepropojuji vlasec s návazcovou šňůrkou pomocí obratlíku, ale rychloobratlíkem a převlekem proti zamotání, který jsem si oblíbil a mohu potvrdit, že počet zamotaných montáží se díky převleku razantně zmenšil. Na vlasci používám závěsky na zátěž (pozn.: prosím, používejte je) s doma vyrobenou zátěží z olova s váhou kolem 110-115g. Jako vhodnou návazcovou šňůrku mohu doporučit Sufix Black Silt nebo Kryston Gold Quicksilver, které od vlasu až po 3 cm nad očko háčku svléknu. Obě šnůrky ve verzi 25lbs jsou plně dostačující na kamenité podloží i do travin, dokonce by se dali použít i jemnější (např. 15lbs), ale je zbytečné používat šňůrku silnější než 25lbs. Jako háček volím Korda Wide Gape, Carpsystem CP nebo D, vše ve velikosti 6, větší velikosti jsou zbytečné (4, 2, 1, 1/0…). Lze použít různé maskovací a rovnací červíky včetně smršťovacích hadiček, ale podle mě to nemá u těchto háčků význam. Letos jsem přišel na chuť delšímu vlasu (například 2-3cm, klidně i více), rozhodně to není na škodu.

Nástrahy a Návnady – Na jaře se mi vyplatilo předkrmovat místo řádně vytvrdnutým Red Hotem. Každý druhý den jsem chodil na můj hotspot a předkrmoval. Ve chvíli kdy jsem měl volný čas (hlavně víkendy), vydal jsem se na svůj hotspot a lovil. Nejvíce mi fungovaly Red halibut pelety a 2x20mm Red Hot, který jsem ještě dlouho před tím maceroval v katalyzátoru. Na háček jsem ještě pověsil pár kuliček boilies nebo red halibut pelet navlečených na PVA pásce. Zkoušel jsem různě experimentovat i s plovoucím boilies, ale neúspěšně. Celoroční jistotou je boilies jménem Kok Pro, které funguje vždy a všude (osobní zkušenost).

 

Díky kvalitním nástrahám z produkce DH Baits a jednoduchým a jemným montážím se mi na jaře podařilo za jeden den (přes den, ne v noci) ulovit 4 kapry, z nichž jeden měl 77cm a 9,7kg a druhý 78cm 10kg. Zbylí dva kapři měli kolem 60cm, na jeden den toho bylo dost a hodně si toho cením.

Mnoho úlovků a radostných chvil u vody přeje Petr Hluchý.