8.díl – Tomáš Kablásek

kapr 2

1. Ahoj Tome, pro začátek se prosím čtenářům představ, odkud jsi, kolik ti je a kde momentálně studuješ/pracuješ?

Jmenuji se Tomáš Kablásek, je mi 20 let a jsem ze Znojma. Minulý rok jsem dokončil střední školu a teď momentálně jsem bez práce.

2. Co rád děláš ve volném čase, pokud nerybaříš?

Nejvíce volného času trávím samozřejmě na rybách, ale když není možnost jet na ryby, věnuji se různým aktivitám, jako je například v létě plavání, v zimě lyžování a podobně.

3. V kolika letech a jak jsi se dostal k rybaření?

K rybařině jsem byl vedený už jako malý kluk. Děda býval velký rybář, takže od malička jsem sním sedával na rybách a jelikož máme chatu na Vranovské přehradě, tak jsem každý den měl ten svůj jeden proutek nahozen.

4. Kdy jsi přešel na kaprařinu a co, že tě dostal zrovna tento styl rybaření?

Asi jako většina mladých kluků co chodila do rybářského kroužku začínala na plavané, což je podle mě základ všeho. Já začal do rybářského kroužku chodit v 7 letech a tím začala celá má rybářská kariéra. První zlatou udicí to vše začalo. Do plavané jsem se absolutně zbláznil, ale vše má svůj konec. Zhruba ve 13-14ti letech jsem vyměnil splávek za olůvko a červa za voňavé vařené těsto.

5. Jaké byli tvoje začátky a jak dlouho trvalo, než jsi dostal na podložku prvního kapra přes 10kg?

Svou první rádoby kaprařskou výpravu jsem podnikl s mým spolužákem na místní přehradu kousek od Znojma. Samozřejmě tato výprava skončila bez záběru od kapra. Hned druhou výpravu jsem se dozvěděl o soukromém revíru nedaleko Jihlavy. S kamarády si říkáme proč to nezkusit. Všichni jsme šli do obchodu a koupili si každý po 5ti kuličkách boilie, tuším že se prodávala jedna kulička boilie za 2Kč. V ten den jsem si zdolal na tuhle kuličku svého prvního většího kapra.

Můj první větší kapr

6.Spolupracuješ s nějakou firmou?

Ano od minulého roku spolupracuji s firmou Mivardi.

7. Jsi soutěživý typ? Jezdíš na rybářské závody?

Už od malička mě závodění strašně baví a přetrvává to doteď. Takže, ano jezdím rád.

8. Podle čeho si vybíráš závod, kterého se účastníš?

Snažím se zúčastňovat co nejvíce závodů, ať už jde o týdenní nebo jen 24 hodinový závod, protože každý závod je o něčem jiném a každá voda jak by smet. Minulý rok jsem jezdil i na Carp ligu, ale letos se chci spíše věnovat jinému typu závodů.

9. Jaké jsou tvoje největší úspěchy z těchto rybářských soutěží?

Každý závod, kterého se zúčastním mi dá plno zkušeností, které budu moci využít při dalším závodě, anebo i při normální rybařině. Úspěchem je pro mě každý závod. Samozřejmě nejvetší radost mám, když odjíždím ze závodu s pohárem :)

10. Chytáš někdy na opomenutých vodách? Co tě na nich přitahuje?

Ano chytávám a velmi rád. Hodně jezdím na slepá ramena a opuštěné zapomenuté vody. Je na nich nejkrásnější to, že je tam božsky klid, pěkná nezničená příroda a po většinou ještě panenské ryby.

Amur

11. Co ty a chytání na velkých přehradách?

Abych pravdu řekl, tak na přehradách jsem dříve lovil hodně často. Ale spíše na menších přehradách do cca 100ha. V mé blízkosti je totiž akorát Vranovská přehrada a té už se v poslední době moc nevěnuji. Místo přehrad vyjedu spíše na větší jezera, například Mušovská jezera a nebo Tovačov.

12. Věnuješ se také řekám?

Řeky jsou sami o sobě kouzelné. Velice rád jezdím na řeky v tomto období, kdy jsou všechny stojaté vody zamrzlé, ale na řekách se dá ještě lovit.

krmení řeka

13. Jaký je tvůj osobní rekord kapra ze svazové vody?

Můj osobáček z České svazové vody je 17kg a 94cm. A je to právě z řeky v zimním období.

17kg řeka

14. Jaký máš názor na soukromé vody v ČR?

Můj názor na soukromé vody? To je docela těžká odpověd. Jelikož se ve většině případech na soukromých vodách konají veškeré kaprařské závody, tak na ně nemůžu říct ani jedno záporné slovo. Jen bych si přál, aby se na soukromé revíry nevozili kapři ze svazových vod a bylo by to vše v naprostém pořádku…

plus 15kg

15. Láká tě chytání v zahraničí? Plánuješ v dohledu nějakou takovou výpravu?

Určitě bych se dalším výpravám v zahraničí nebránil, ba naopak každou nabídku bych velice rád přijal. Minulý rok jsem byl na dobrém závodu Big Fish v Polsku. Na který bych jel velice rád v letošním roce znovu.

16. Co ti na kaprařině/kaprařích nejvíce vadí a naopak, co vidíš jako její největší pozitiva?

Začnu prvně těmi pozitivy. Kaprařina je krásná v tom, že člověk vlastně splývá z přírodou. Je to úplně něco jiného, když si jde plavačkář na tři hodiny sednout k vodě anebo když je kapřař u vody například týden v kuse. Kapraři jsou taky buď ti co po sobě vždycky všechno uklidí a k rybám se chovají  slušně, tak jak by měli, aby se jim nic nestalo. Potom zde máme sortu co dojede k vodě, udělá tam nepořádek, který po sobě neuklidí.. No a zacházení k rybám, o tom se nebudeme ani bavit….

hp photosmart 720

17. Jezdíš k vodě raději sám, nebo s parťákem/ky?

Párkrát jsem už jel na výpravu sám, ale v 99% se snažím jet vždy s parťákem. Ať už se stane cokoliv, jak se říká ve dvou se to lépe táhne.

18. Tvé články můžeme občas vidět v rybářských magazínech, máš teď nějaký připravený?

Jeden už připravený je. Můžu jen prozradit, že se objeví v brzké době v Kaprovi. Víc Vám zatím neřeknu. :)

19. Jak bys ohodnotil uplynulou sezonu 2013 a co chystáš na tu nastávající?

Sezona 2013 pro mě byla naprosto vynikající, dá se říct, že zatím asi nejlepší co kdy byla. Začalo to několika velice suprovými umístěními v několika závodech po sobě. A skončilo to mým osobáčkem. Na Tovačovských jezerech se mi podařilo ulovit kapra lehce přes 21kg. Takže pro mě luxusní sezona, tak jak má být.

21,10kg

20. Chtěl by jsi závěrem rozhovoru čtenářům něco vzkázat?

Vzkázal bych asi jen to, aby se všichni u vody a celkově v přírodě chovali slušně, uklízely po sobě odpadky a k rybám aby se chovali jako k vlastnímu dítěti, protože jestli to půjde takhle dál, tak za chvíli se nebude dát nikde v klidu rybařit.

Tome děkujeme ti za rozhovor a přejeme hodně štěstí v nadcházející sezoně

Pro nejčerstvější info o nových rozhovorech a dění na webu, dávejte lajk naší FB stránce - https://www.facebook.com/ctexil