5. díl – Pavel Bařina

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

1. Ahoj Pavle, prozraď pro začátek čtenářům něco o sobě, odkud jsi, kolik ti je let a kde momentálně studuješ/pracuješ?

Ahoj, bydlím v Čelákovicích, je mi 23 let. Letos jsem úspěšně ukončil bakalářské studium na elektro-fakultě v Praze. Nyní studuji na téže škole magisterské studium.

2. Jaké jsou mimo rybaření tvoje další koníčky?

Od pěti let hraji fotbal a povšechně mám rád sport,  ačkoliv v posledních letech kvůli škole musím tyto aktivit hodně omezovat.

3. V kolika letech a za jakých okolností jsi se dostal k rybaření?

K rybaření jsem se dostal přes mého dědu v pěti letech, který byl vášnivým rybářem. Z počátku jsem s ním navštěvoval rybářské revíry a zúčastňoval se různých rybářských prací. O dva roky později mi taťka pořídil první rybářský lístek a povolenku k lovu, nakoupil základní vybavení a já jsem se stal plnohodnotným rybářem :) .

20130928_145042

4. Kdy a jak tě pohltil fenomén jménem kaprařina?

Začalo to v lednu roku 2005, kdy můj kamarád Tomáš koupil několik videokazet o lovu ryb a pozval mě na jejich zhlédnutí. Jedna z kazet byla věnovaná kaprařině a právě ta mě uchvátila nejvíce.  Na ni jsem poprvé viděl, co to vlastně opravdová kaprařina je a zarážely mě tam i takové věci jako byla podložka pod ryby, pouštění ryb, focení ryb aj. Po zhruba třetím zhlédnutí této kazety jsem pochopil, že to je přesně to, co bych chtěl dělat a proto už následující jaro jsem se pokoušel vydat obdobnou cestou.

5. Popiš nám tvoje začátky při lovu velkých kaprů a po jaké době jsi se přehoupl přes 10ti kilovou hranici?

Nechci mluvit o jednotlivých zážitcích. U vody jich každý rok zažiju spousty, ale spíš bych zde nastínil zážitek svých začátků. Jsem hrozně rád zato, že jsem se do kaprařiny pustil po hlavě, aniž bych o ní něco věděl. Celé tři roky jsem v tom neúspěšně plaval, ale poznal jsem, jak se věci nemají dělat a až v roce 2008 jsem poprvé dosáhl na trofejní kapry v podobě 70cm+. Ryb jsem si potom vážil o to více, jelikož jsem je bral za čistě svůj úspěch. Tentýž rok v den mých narozenin jsem se pak přehoupl přes hranici deseti kilogramů, když jsem zdolal krásného šupíka s váhou 14kg.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

6. Jaký je tvůj osobní rekord kapra?

V roce 2012 se mi povedl na svazové řece šupináč  92cm 19,6kg. Jeho zdolání bylo celkem komické. Byl jsem na místě, které jsem moc neznal. A když jsem musel kvůli pobřežním stulíkům do vody, kde jsem myslel, že bude u břehu hloubka po holinky, zajel jsem tam po pas. Kapra jsem pak dobrou 3/4 hodinu zdolával po pas ve vodě a to už bylo září, takže teplota vody nic moc. Nakonec jsem ho ale zdolal a radoval se z nového osobáku :) .Osobní rekord

 

7. S jakou firmou spolupracuješ a jaký přínos tato spolupráce pro tebe má?

Od roku 2009 spolupracuji s firmou CHYTIL. Spolupráce má pro mě přínos velký. Poznal jsem díky tomu hodně lidí spojené s touto firmou a kaprařinou. Od těch nabírám mnoho zkušeností a učím se novým věcem. Také jsem díky této spoluprácí zlehka nakoukl do výroby boilies a snažím se přispět k jeho zdokonalování. V neposlední řadě mi firma CHYTIL dodává krmení a to mi pomáhá v nelehké „studentské“ finanční situaci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

8. Společně s bráchou Petrem tvoříte tým ppcarp, řekni nám něco o vzniku a o tom, co na vašich stránkách můžeme vidět teď a co chystáte do budoucna?

Ano s bráchou Petrem jsme utvořili samostatný „tým-skupinu“ s názvem ppcarp (tj. petr-pavel-carp). Dříve jsme byli členi carp týmu exil, jehož právě ty jsi zakladatel a člen. Ale po tom, co se naše cesty rozdělily z důvodu spolupráce s rozdílnou firmou, jsme s bráchou chtěli pokračovat v přispívání svých zpráv od vody na internetové stránky. Proto jsme vytvořili své webové stránky a začali si říkat „ppcarp“.  Na nich je pravidelně přispíváno a to hned v několika rubrikách z nich nejzajímavější je asi „zprávy od vody“, kdy popisujeme jednotlivé výpravy. Další zajímavou rubrikou je rubrika „o nás“, kde je detailnější článek o tom, jak jsme se dostali k rybaření. Mnoho dalšího se ale dočtete právě na našich webových stránkách www.ppcarp.wbs.cz. Do budoucna plánujeme stránky zatraktivnit přidáváním krátkých videích. Na nich budou záběry od vody a také užitečné rady a typy k lovu kaprů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

10. Přejdeme už k samotnému lovu, máš nějakou svojí oblíbenou domácí vodu, ke které se budeš vždy rád vracet?

Mou srdcovou záležitostí je řeka Labe a tůň Řehačka nedaleko mého bydliště. Řeku mám rád právě kvůli jejím často těžkým podmínkám a tůň Řehačku kvůli její nádherné přírodě.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

11. S jakou strategií lovíš na řekách při krátkých vycházkách?

Vzhledem k tomu, že kaprařina vyžaduje poměrně dost času, a ten já asi jako většina z nás nemám, preferuji vycházky na jednu nebo dvě noci, kdy místo vůbec nepředkrmuji. Poslední dva roky jsem se naučil přijet na vytipované místo, nahodit a ke každému prutu dohodit několik kuliček boilies. Tento rok navíc zkouším na jednom prutu přes den chytat s methodmixovým krmítkem a pod háček dávat výhradně hotovku nebo peletu kvůli větší atraktivnosti. Chci tak docílit většímu počtu záběrů od menších ryb v době, kdy větší ryby moc neberou. K večeru pak na prut dávám znovu mražené boilie.

12. Snažíš se vyhledávat opomíjené tůňky? Povedlo se ti už na nějaké z nich uspět?

Ano, mám jednu takovou tůňku už tři roky. Hned ten první jsem na ní nachytal spousty krásných karasů v délce cca 30cm a viděl několik krásných otočení od větších ryb. Bohužel pro mě jsem se na tůň další rok nepodíval a letos, když jsem ji dvakrát pozoroval zhruba hodinu ze stromu, neviděl jsem jediný náznak rybího života. Spojil jsem se proto s člověkem, který údajně tuto tůňku kdysi také navštěvoval a řekl mi, že v roce 2012 tam všechny ryby uhynuly, kvůli nějaké otravě. I tak se ale na tůň chystám vydat s prutem, abych si ověřil, co je na tom pravdy.

13. Lákají tě velké přehrady a jezera v ČR? Máš v plánu se na nějaké takové jednou podívat?

Mým velkým snem je návštěva Slapské nebo Orlické přehrady. Už mnohokrát jsme s bráchou plánovali se na jednu z nich vydat. Nikdy jsme ale nesehnali dost informací a tak snad příští rok se tento sen splní.

14. Jaký máš názor na soukromé revíry?

Téma“soukromé revíry“ je velice aktuální. Já bych tyto revíry rozdělil do dvou kategorií: „caprodromy“ a „revíry podobající se svazovým“. „Caprodromem“ myslím revíry, které jsou doslova narvány rybami a ulovit zde nějakého kapra, není vůbec žádný problém a fakt, že tu rybář může téměř vše, také moc nenahrává k mé oblíbenosti těchto revírů. „Revírem podobající se svazovým“ myslím pískovny, které jsou zarybněny v rozumné míře, a rybářský řád se zde podobá tomu svazovému. „Caprodromy“ absolutně zamítám chápat a brát jako nějaké revíry. Proti revírům z druhé kategorie osobně nemám vůbec nic. Sám jsem poslední tři roky, kromě toho letošního, vždy na týden takový revír navštívil kvůli bezstarostnému lovu přes noc. Povedlo se mi na těchto revírech ulovit mnoho krásných ryb a zažít při jejich zdolávání spousty krásných okamžiků. Nikdy jsem ovšem rybě ze soukromého revíru nedával takovou váhu jako z revíru svazového.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

15. Chtěl by jsi časem lovit i v zahraničí, popřípadě jaká země či voda tě láká?

Toto téma je otázkou řekl bych daleké budoucnosti. Vzhledem k tomu, že si jak finančně tak časově takovou výpravu nemohu dovolit, tak zatím ani neuvažuji kam a kdy do zahraničí jet. Každopádně, zahraničí je velká výzva. Mě ale lákají poněkud neznámé zahraniční revíry. Například v Chorvatsku nebo Rakousku.

16. Kolik času ročně strávíš u vody?

Mám pocit, že je to rok od roku míň :( . Snažím se ale v době hlavní kaprařské sezóny (tj. březen-listopad) být u vody minimálně jednou týdně na několik hodin.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA

17. Věnuješ se stále alespoň okrajově i jiným technikám rybolovu?

Mým velkým konkurentem ke kaprařině je lov na feeder. Baví mě na něm hlavně fakt, že se na rybu nemusí čekat několik hodin, jak tomu většinou bývá právě při kaprařině. Letos jsem také poprvé zkusil pro mě velkou výzvu a tím je sumcařina. Zatím ale bez úspěchu.

18. Popiš nám nějaký extrém, který jsi u vody zažil? 

Jak jsem již psal, zážitků mám nespočet. K těm nejextrémnějším patří například výprava v minulém roce. Vydal jsem se na jedno-noční výpravu. Bylo léto a já jsi vzal jen deštník s bočnicí. Bohužel pro mě v noci začalo silně pršet a deštník po zhruba dvou hodinách začal vodu propouštět a já se probudil v kaluži, která se mi při spánku vytvořila na lehátku. I tak jsem se ale rozhodl výpravu dokončit a vyplatilo se, protože jsem pak vytáhl několik hezkých kaprů. A asi nejčerstvější extrémní zážitek jsem zažil s výše zmiňovaným kaprem 16,5 kg letos v září. Tuto rybu jsem musel zdolat ze člunu. Na člunu jsem byl sám, byla tma a velká mlha, takže adrenalin zde pracoval na 100% :)

20130929_034914

19. Jaká byla prozatím tvoje sezona 2013 a co plánuješ na tu nadcházející?

Tato sezóna pro mě byla zpočátku trochu hektická. První polovinu roku jsem strávil v knížkách kvůli letním státním zkouškám na vysoké škole. Po tom mi začaly prázdniny a já musel vydělat nějaké peníze, protože na brigády do té doby nebyl kvůli škole čas. Na ryby jsem se tak dostal velice málo i tak se mi letos již povedlo zdolat několik krásných kaprů ten největší je zatím 97cm 16,5kg. Letos jsem začal mapovat nový úsek řeky Labe a příští rok v tomto mapování hodlám pokračovat.

20. Závěrem rozhovoru nám řekni co je pro tebe v rybařině nejdůležitější? Pokud chceš, můžeš něco vzkázat čtenářům.

V této otázce bych si dovolil použít kopii mého sloganu, který jsem napsal v mém nedávném článku pro magazín „kaprománie“:

Dnes už si přesně nevzpomínám na prvního kapra, kterého jsem chytil cíleně a dal mu svobodu, ale za to si pamatuji ten pocit, kdy jsem si uvědomil, že přesně tohle je to co chci, a že tohle je to, proč lovím kapry. Vždyť samotný záběr a následný souboj s rybou už je zážitek sám a pohled na odplouvající rybu je vždy jedinečně krásný………chyť a pusť“

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pavle, děkujeme za rozhovor a ať se ti daří!

Rozhovor ze dne 21.10.2013