7.díl – Ondřej Karlovský

Tím to kaprem odstartovala moje zatím nejlepší sezona 2013 kapr vážil 15kg

1. Ahoj Ondro, pro začátek se prosím představ, kolik ti je, odkud jsi a kde zde momentálně pracuješ?

Ahoj, jmenuji se Ondra Karlovský, je mi 21 let a bydlím v Kralupech nad Vltavou. Jsem vyučený elektromechanik. Pracuji v Praze, pro jednu firmu jako elektromontér rozvodných zařízení.

2. Jaké jsou tvé koníčky mimo rybaření?

Nejraději si po práci zajdu zacvičit do posilovny. Trávím tam čas hlavně v zimě,  kdy se nemohu naplno věnovat rybaření.

3. V kolika letech a za jakých okolností jsi poprvé vyrazil na ryby?

Jelikož je můj taťka myslivec a rybář, tak se v přírodě a u vody pohybuji už od mala. První rybářský lístek a první prut jsem dostal, když mi bylo 10 let a to jsem se s taťkou a dědou vypravil poprvé k nám na Vltavu, kde to všechno začalo.

4. Kdy se z tebe stal kaprař a proč tě zaujal zrovna tento styl chytání?

Stalo se to v roce 2010, když pár starších kluků začínalo s kaprařinou. Ty kluky jsem znal, chytávali kousek od nás. Když jsem viděl, jak se jim daří chytat krásný kapry a hlavně jenom kapry, pouze sem tam nějakého tlouště a mě trvalo, než jsem se prochytal přes bílou rybu ke kaprům, jelikož jsem používal šrot a foukačku. V tu chvíli mě to přestalo bavit a chtěl jsem chytat jako ti kluci. Tak jsem si o lovu kaprů začal více číst různé články a celkově se více o tento styl rybolovu zajímat.

Můj úplně první chycenej kapr na boilie

5. Jak vypadaly tvé začátky při lovu kaprů? Po jaké době jsi ulovil svého prvního kapra přes 10kg?

Po té co jsem se začal více zajímat jen o kaprařinu, jsem se více začal bavit a jezdit na ryby s těma staršíma klukama. Naučili mě základní věci. Nejprve jsem hodně bojoval s návazci, vždy když jsem se dočkal záběru na boilie , tak jsem o rybu přišel. Poté co jsem zainvestoval do kvalitnějších háčků, rovnátek a ostatních věcí a začal různě experimentovat s návazci, nastal problém číslo dvě, neuměl jsem zdolat větší rybu, jelikož jsem nikdy nechytl vetší rybu jak 5kg. Bylo to pro mě úplně něco nového, s čím mi samozřejmě kluci pomohli a díky nim jsem se ten rok (2010) naučil spoustu věcí a zdolal i pár větších kaprů. Prvního kapra přes deset kilo jsem zdolal hned třetí výpravu v roce 2011, kdy se mi povedl krásný lysec o váze 12kg, byl to krásný zážitek, kdy jsem zažil úplně jiný adrenalin, než jaký jsem do té doby znal.

Můj první chycenej kapr který vážil 10+ přesněji 12kg

6.Spolupracuješ s nějakou firmou?

Od roku 2013 se svým parťákem Honzou spolupracujeme s firmou Imperial baits.

7. Na jakých vodách chytáš nejraději?

Nejraději chytám na řece Vltavě, ale když z nějakého důvodu jako je zvýšený průtok, nebo hodně tekoucího bordelu nejedu na Vltavu, tak vyrazím na jednu svazovou pískovnu kousek od mého bydliště.

8. Co tě nejvíce přitahuje na Vltavě?

Vltava je taková moje matka učitelka, od které nikdy nevím, co můžu čekat. Není zde moc kaprů a už vůbec ne těch velkých, o to je to těžší zde nějakého ulovit, proto mám z každého kapra velkou radost. Myslím si, že kapr kolem deseti kilo už je na Vltavu opravdu krásná ryba, kterou zde nechytne každý a takových ryb kolem deseti a více kilo si zde opravdu moc vážím a mají pro mě obrovskou cenu. Jednoduše mě přitahuje výzva chytit něco, co na Vltavě nechytí každý rybář.

Krása

9. Máš nějaké speciální taktiky, které při chytání na řekách preferuješ?

Žádnou speciální taktiku nemám. Chytám převážně na korytě. Co se krmení týče, neprovádím žádné extra velk krmné kampaně. Krmím spíše podle potřeby.

10. Nedávno se ti povedl fantastický úlovek právě na řece Vltavě, který se stal i tvým osobním rekordem. Popiš nám, jak to celé probíhalo a jaké měl kapr rozměry?

Ano povedlo se mi začátkem prosince ulovit životního kapra z Vltavy, který měřil 86cm a vážil 17kg. Měl jsem naplánovanou šesti hodinovou vycházku s cílem chytit nějakého kapra, kterým ukončím sezonu 2013. Hned po příjezdu k vodě a poté, co jsem došel na místo, začalo pršet a já litoval, že jsem si nevzal přístřešek a přemýšlel nad tím, že se vrátím domů, ale touha chytit posledního kapra sezony byla tak velká, že jsem zůstal. Tři hodiny jsem moknul a byl jsem stále bez záběru. Uplynula další hodina a já se chystal přehodit oba pruty. Když jsem přehazoval druhý prut, tak se mi ztupil háček o kámen, v tu chvíli se mi to se zmrzlýma rukama nechtělo převazovat a chtěl jsem dochytat ty dvě hodiny jen s jedním prutem. Naštěstí mi to nedalo a navázal jsem novou montáž. Vsadil jsem na háček, na který jsem ještě neměl příležitost chytat. Po chvilce letěla montáž zpět do vody. Po další půl hodině přišel na ten prut krásný opatrný záběr a hned po záseku cítím obrovský tah. Modlím se, aby háček pevně držel. Po asi patnácti minutách neskutečného, krásného boje plného adrenalinu ležel na podložce obrovský šupináč. Během chvilky přijel kolega, který mi udělal pár fotek a kapr šel hned zpátky do Vltavy. Byl to nezapomenutelný zážitek a nejkrásnější ukončení sezony.

Můj životní úlovek z Vltavy

11. Jaký máš názor na soukromé revíry?

Soukromé revíry nemám zrovna v lásce a osobně je vůbec nevyhledávám, jelikož nemám zájem chytat ukradené kapry ze svazových vod,  kteří mají roztrhané tlamky takovým způsobem, že se už nemá pomalu kam zaseknout háček. Celkově se mi vůbec nelíbí ta atmosféra, která na břehu plných mol a upravených míst panuje.

12. Láká tě zahraničí?

Kdybych měl čas a finance, tak by mě lákala třeba řeka jako je Dunaj, nebo nějaké Francouzské jezero.

13. Kolik času ročně strávíš chytáním kaprů?

Jelikož kvůli práci jezdím na ryby jen o víkendech, tak od jara až zimy na rybách trávím skoro každý víkend. Dvakrát do roka, většinou v květnu a v září si vezmu v práci týden dovolené a vyrážím k vodě.

14. Máš nějakou výjimečnou příhodu, která se ti stala na rybách?

Příhod a zážitků jsem zažil spousty, od divoké zvěře, chytání na místě, kam jezdilo spát 8 labutí a břeh byl plný jejich výkalů, až po potápění pro kapra zamotaného v rákosí, že nevím kterou z nich popsat. Ale nikdy nezapomenu na jednu z mých prvních příhod, kdy mi bylo asi 12 let. Byl červen a na Vltavě byl po velkých deštích velký průtok. Já se vydal s taťkou na vodu zakrmit místo, kde jsme chytali. Tou dobou jsme měli dětský, obyčejný člun. Po té co jsme ujeli asi 80 metrů, rozházeli kukuřici a vyrazili zpět ke břehu. V tu chvilku co se taťka opřel do vesel, člun totálně prasknul a já měl neuvěřitelný šok, už jsem se viděl pod jezem. Nakonec vše dopadlo dobře a po chvilce jsme doplavali ke břehu. Nikdy nezapomenu ten šok a prázdnotu v hlavě, kterou jsem měl.

15. Co ti na kaprařích/kaprařině nejvíce vadí?

Kaprařina je celkem dost finančně náročný koníček, ale pohltila mě natolik, že se stala součástí mého života. Tím pádem na kaprařině není nic, co by mi vadilo, jsou jiné věci celkově u rybařiny, které mi vadí. Například bezohledné chovaní jiných rybářů, co si u vody dělají naprosto vše, co se jim zlíbí a nechávají po sobě šílený nepořádek, který pak my dva s kolegou uklízíme.

16. Co je pro tebe v kaprařině nejdůležitější?

Nejdůležitější je pro mě určitě podpora rodiny a mého skvělého kolegy. Díky jejich podpoře se mohu kaprařině věnovat naplno a plnit si své cíle, které si postupně dávám a blížit se ke svým snům.

17. Máš natočena nějaká rybářská videa?

Zatím se sestříhem videí postupně seznamuji, ale pár už jsem jich sestříhal a zveřejnil. Není to jednoduché, chce to mít aspoň trochu představu, jak by to video mělo vypadat a mít hodně natočeného materiálu.

Youtube kanál – http://www.youtube.com/user/kajask1/videos

18. Jak by jsi ohodnotil uplynulou sezonu 2013?

Uplynulá sezona 2013 byla pro mě určitě zatím nejlepší sezonou, kterou jsem prožil, už jen díky novému osobáku z Vltavy.

Toto je můj první kapr u kterého mi ručička váhy přesáhla přes 15kg tento kapr po odečtení saku vážil krásných 16,5kg

19. Jaké máš plány na sezónu 2014?

V nové sezoně 2014 chceme s kolegou začít jezdit na Labe a získat nové zkušenosti z jiné řeky. Spousta lidí říká, že každá řeka je stejná, ale s tím já nesouhlasím, na Labi jsem chytal jen párkrát a mohu říci, že to bylo něco jiného, než chytání na Vltavě.

20. Chtěl by jsi závěrem rozhovoru čtenářům něco vzkázat?

Čtenářům bych vzkázal, ať jsou ohleduplní k ostatním rybářům, rybám a k přírodě se chovají s úctou. Jinak všem přeji mnoho rybářských úspěchů „ ať jim to jezdí“

Vždy když kapři nejsou zrovna při chuti tak sednu na člun s foťákem a kamerou a jezdím po vodě a sleduji okolí a kochám se přírodou

Ondro, děkujeme za rozhovor a ať se daří!

Pro nejčerstvější info o nových rozhovorech a dění na webu, dávejte lajk naší FB stránce - https://www.facebook.com/ctexil

Rozhovor ze dne 20.1.2014