Březen 2013 – Jan Kolesnáč

 1. Ahoj Honzo, tak se nám pro začátek trochu představ, odkud jsi, kolik ti je let a kde momentálně studuješ/pracuješ?
  Ahoj, pocházím ze Sezimova Ústí (U Tábora), je mi 18let a momentálně studuji na SPŠ Strojní s Stavební Tábor, obor truhlář. Občas si v tomto oboru najdu také nějakou brigádu.
 2. Druhá otázka je spíše osobní, jaké máš mimo rybaření zájmy a jak vypadá tvůj teenagerský život? Co posloucháš za muziku a podobně?
  Mezi moje další zájmy patří různé outdoorové sporty a čas strávený v přírodě, koncerty, posezení s kamarády a podobně. Muziku poslouchám takovou která se motá kolem Rocku a Punku, nejraději má Znouzecnost, Škwor, Peshata a Totáče…
 3. Další otázky už budou směřované pouze na rybaření. V kolika letech a díky jakým okolnostem jsi se k lovu ryb dostal?
  Myslím že je to od nějakých 7-8 let.. :-) Společně s kamarádem a skrz bratrance.
 4. Jak se v tobě zrodil kaprař a jak dlouho už chytáš kapry?
  Jednou jsem to okusil a pak už nebylo cesty zpět :-) . Kapry chytám zatím 4 roky.
 5. Jaký vztah máš ke kaprařině jako takové? Jaké na ní vidíš klady a jaké zápory?
  Kaprařinu mám moc rád, perfektně strávený čas, všichni určitě znáte :-) . No a zápory? Tak třeba to, že někdo s dnešní možnosti umí nehezky zneužít, znám takové případy. :(
 6. Na jakých vodách lovíš nejraději?
  Jelikož nejblíže mám od domova řeku, tak je to lov na řekách. Ale minulý rok jsem přišel na chuť pískovnám a jedné malé krásné říčce :-) Letos jsou v plánu aj přehrady.
 7. Víme, že máš svoji oblíbenou domácí vodu, můžeš nám o ni a o tvém vztahu k ní něco napsat?                                                               Protože je oblíbená, tak toho moc prozradit nechci :-) )). Na této řece jsem začínal s rybařinou, chytil zde i svého prvního kapra na boilies. Strávil jsem u této řeky spousty času. A hlavně pěkné vzpomínky mě nutí se vrátit, stále mě ta voda má co nabídnout.
 8. Jaký máš názor na soukromé vody?
  No fůůj tajbl, ale kdyby všechny soukromky byly např jako Hejlov, tak proč ne. Stejně si myslím, že za pár let nám nezbude jiná možnost.
 9. Preferuješ krátkodobé vycházky, nebo raději vyjedeš rovnou na několik dní?
  Rád jezdím na nočky pátek až sobota po praxích či škole. Ale nejraději jedu rovnou na několik dní, kdo by taky ne že. :-)
 10. Jak jsi do 18ti let řešil odvoz na ryby?
  Když jsem jezdil sám na nočky, tak mě táta mě hodil k řece, mám to pouze asi 10min autem. Také často jezdím s kamarádem, nebo jsem dokonce věci dopravoval na kole či kolečku. :)
 11. Víme, že jsi kaprař, kterého nezastaví ani extrémní podmínky, máš nějakou zajímavou příhodu z tohoto období?
  Tak příhod je kvanta, ale ty se nejépe vypráví u vody. Ano extrémní podmínky mě nezastaví. Například minulý rok v létě, kdy se mě stal nehezký úraz, měl jsem pořezané šlachy a ruku v gipsu přes dva měsíce, tak jsem to už nemohl vydržet a přesto jsem několikrát s úspěchem vyrazil :-) Bylo to dost nepříjemné a hodně obtížné (hlavně zvedat ty ryby, nahazovat, nosita cajk) taky potom doktor pěkně nadával :) )), ale stálo to za to.
 12. Kolik času ročně strávíš rybařením?
  Vždy kdy to jde! Každý rok je to jiné. Ale vždy, když je čas razím na ně!
 13. Odneseš si někdy nějakou rybu od vody? Jaký máš názor na K70? Myslíš, že ji rybáři poctivě dodržují?
  Ano, rád si odnesu tak 4-6 kapříků za rok. Jsem rozhodně pro K70! Ti, kteří masí nebo převáží tento zákon určitě nezastaví.
 14. Většina mladých kaprařů má problém s financováním jak výbavy, tak návnad a nástrah na kapry, jak jsi tento problém řešil ty?
  Dříve přispívali rodiče, ale jak jsem již psal u první otázky, snažím se vydělat občas truhlařinou. A hlavně nepotřebuji to nejdražší co je na trhu. Místo tašky od Foxe za několik tisíc, si koupím radši tašku od CarpSystemu za pár stovek. Připadá mě to jako takový zbytečný trend mít swinger za 1000kč a podobné srandy…
 15. V roce 2012 jsi odstartoval spolupráci s firmou DH baits, jak jsi se k ní dostal a čím tě právě tato firma zaujala?
  Tato firma mě zaujala hlavně tím, že je jiná než ostatní firmy a dělá spousty jiných věcí, než ostatní firmy. Líbí se mi. Dostal jsem se k ní za pomoci Ondry Křížka, nějak jsme si psali a pak přišla na to řeč, ať se zkusím domluvit a klaplo to. Jsem za to moc rád.
 16. Jaký je tvůj prozatím největší úlovek kapra?
  Největší a nejcennější je kapr z oblíbené řeky. Chytil jsem ho na velikonoce, brrr to byla zima, ale stálo to za to. Měl 88cm a 14kg.
 17. Do konce roku 2011 jsme mohli vidět pár tvých videí, jak z feederování, tak z kaprařiny. Videa jsou moc pěkná. Co se stalo, že jsi loni nic nenatočil? Budeme se moci v letošním roce těšit na nové video od tebe?
  Něco jsem chtěl dát do hromady, ale všechny materiali jsem ztratil. :( Tak snad letos. Určitě bych se rád do něčeho takového pustil. :-)
 18. Co všechno máš v plánu ohledně rybaření na letošní rok?
  Pověnovat se nově objevené říčce. A také je v plánu společně s kamarády Francie, tak doufám že to vyjde!
 19. Chtěl by jsi něco vzkázat ostatním rybářům prostřednictvím tohoto rozhovoru?
  Chovejte se u vody jako lidi, voda vám to vrátí a hlavně chodtě na ryby, je tam krásně!
 20. Na úplný závěr nám řekni, co je pro tebe v rybařině nejdůležitější? Máš nějaký rybářský sen?
  Rybařina je pro mě životní vášen, tak je pro mě nejdůležitější trávit čas u vody. Těch je! Třeba ta Franice, snad nám to klapne letos :-)

Děkujeme za rozhovor a přejeme jen to nejlepší! Ať se ti daří!

 video – kaprařina 2011